Paszporty Polityki 2009: Lankosz, Żuławski, L.U.C., Althamer

Borys Lankosz oraz Xawery Żuławski otrzymali Paszporty Polityki w kategorii Film. Pozostali laureaci to: Sandra Korzeniak, Piotr Paziński, Łukasz Rostkowski, Karol Radziszewski, Barbara Wysocka, Paweł Althamer. Na gali wręczenia Paszportów pojawił się m.in. Jerzy Buzek.

Paszport: Film

Paszporty Polityki rozdane

Reżyser "Rewersu" Borys Lankosz oraz reżyser "Wojny polsko-ruskiej" Xawery Żuławski otrzymali ex aequo Paszporty Polityki w kategorii Film. Nagrody wręczyli: dziennikarz polityki Zdzisław Pietrasik oraz ubiegłoroczna laureatka Małgorzata Szumowska. - Nie ma nic przyjemniejszego niż wręczanie nagrody kolegom ze szkoły, z którymi się paliło i piło - powiedziała Szumowska odczytując werdykt.

- Dziękuję za Paszport. Mam nadzieję, że pomoże mi polecieć wewnętrznie - tak, by następnym filmem państwa zaskoczyć - powiedział Żuławski. W imieniu Lankosza nagrodę odebrał aktor Marcin Dorociński. - Borys jest zaszczycony -

Nominowani w kategorii film byli: Marcin Koszałka, Borys Lankosz, Xawery Żuławski

Paszport: Teatr

- Podobnie jak w kinie, w tatrze 2009 rok był rokiem urodzaju - powiedziała podczas uroczystej gali dziennikarka "Polityki" Aneta Kyzioł, wręczająca nagrodę. - Nagrodę za rolę Marilyn Monroe w spektaklu "Persona tryptyk Marilyn" w reżyserii Krystiana Lupy otrzymuje Sandra Korzeniak - ogłosił ubiegłoroczny laureat Paweł Łysak.

Sandra Korzeniak była niezwykle wzruszona. - Dziękuję za to, że są ludzie, którzy nie schrzanią Twoich marzeń - powiedziała.

Nominowani w kategorii teatr byli: Michał Borczuch, Sandra Korzeniak, Barbara Wysocka

Paszport: Literatura

Paszport "Polityki" w tej kategorii otrzymał Piotr Paziński . - Za "Pensjonat". Powieść piękną i liryczną, wskrzeszającą świat, który znikł bezpowrotnie. Za debiut, który przekonuje, jak mocno i ciekawie brzmi głos trzeciego pokolenia po Holocauście - powiedziała Sylwia Chutnik, ubiegłoroczna laureatka Paszportu.

- Dziękuję za uznanie. Książkę i Paszport dedykuję wszystkim tym, którzy jeszcze pamiętają tamten świat, który starałem się opisać - powiedział Paziński odbierając nagrodę. Paziński w latach 1992-1997 był dziennikarzem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej". Od 2000 r. jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Midrasz".

Nominowani byli: Agnieszka Drotkiewicz, Jacek Dukaj, Piotr Paziński

Paszport: Sztuki wizualne

- Rok 2009 w sztuce współczesnej kojarzy mi się z odlotem. Dlatego, że trzeba było wsiadać w samolot i lecieć. (...) To smutne, że coraz częściej musimy wyjeżdżać, by zobaczyć dobrą polską sztukę. Na szczęście tegoroczni nominowani dużo działali w Polsce - powiedział dziennikarz "Polityki" Piotr Sarzyński. "Za odwagę i nowatorstwo w prezentacji sztuki na wystawie "Siusiu w torcik" w warszawskiej Zachęcie" nagrodę otrzymał Karol Radziszewski .

- Chciałem tu zacytować Lady Gagę i podziękować Bogu i gejom. Dziękuję rodzicom, babciom, bratu Kamilowi, mojemu chłopakowi Pawłowi oraz dyrekcji Zachęty za to, że pozwoliła mi nasiusiać w ten torcik - powiedział Radziszewski

Nominowani byli: The Krasnals, Anna Konik, Karol Radziszewski

Paszport: Muzyka popularna

- W muzyce popularnej liczy się nie tylko sama muzyka, ale także energia, któa udziela się słuchaczowi. No i pomysł, który zawsze odróżnia dzieło wybitne od przeciętnego. Za każdą z tegorocznych nominacji kryje się właśnie taki pomysł - powiedział Mirosław Pęczak. - Za album "39/89 Zrozumieć Polskę". Za intelektualny i artystyczny trud zrozumienia Polski, bez ideologicznych podpowiedzi. L.U.C. - ogłosiła ubiegłoroczna laureatka Maria Peszek.

- Na 18 nominacji pierwszy raz coś wygrałem, więc lista podziękowań przez te 6 lat mi się rozwlekła - powiedział L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski . - Dziękuję też przodkom za to, że tu stoimy - mówił. Dziękował też rodzinie, fanom, dziennikarzom, miastu Wrocław. - Nie jest to Paszport Polsatu, ale... Jest czad? - pytał. I zakończył w nieco bardziej poważnym tonie: - Dołączyłem do grona moich idoli, mam nadzieję, że się tym nie zachłysnę.

Nominowani byli: Gaba (Gabriela) Kulka, L. U. C. (Łukasz Rostkowski), Pustki

Paszport: Muzyka poważna

"Za wystawienie 'Zagłady domu Usherów' Philipa Glassa, za błyskotliwy debiut reżyserski wykazujący zdolność widzenia muzyki i słyszenia teatru" Paszport "Polityki" otrzymała Barbara Wysocka , nominowana także w kategorii Teatr.

- Basia odbiera ten Paszport jako artystka teatru i traktuje go jako upoważnienie do tego, by nadal zajmować się muzyką w teatrze i teatrem w muzyce - powiedział dziennikarz Maciej Nowak, odbierający nagrodę w imieniu laureatki.

Nominowani w tej kategorii byli także: Krzysztof Urbański, Barbara Wysocka, Marcin Zdunik

Paszport: Kreator Kultury

Na koniec wręczono "Paszport Polityki" w kategorii specjalnej: Kreator Kultury. "Za udowadnianie, że sztuka może dziać się zawsze i wszędzie. Za włączenie do sztuki nowych obszarów i wciąganie tam ludzi, którzy wcześniej nie wiedzieli, że są artystami" nagrodę otrzymał Paweł Althamer .

Na scenie pojawili się tzw. złoci ludzie oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Zastanawiałem się, czy w złotym stroju mógłbym otworzyć obrady PE. Ale myślę, że lepiej zrobiłby zrobił Paweł Althamer. Po tym zapewne eurodeputowani wybraliby go na przewodniczącego. To niedobrze, bo gdyby zamienił kulturę na politykę, to polska kultura odniosłaby wielką stratę - powiedział. - Paszporty Polityki rosną na znaczeniu. I niech tak będzie. Niech Paszporty Polityki będą przepustką do wielkiego świata kultury. Wielkie gratulacje dla dzisiejszych laureatów - dodał.

 

Fot. AG

***

Paweł Althamer - polski rzeźbiarz, performer, autor instalacji. Prywatnie - mieszkaniec warszawskiego Bródna. Artysta po raz pierwszy wcielił się w astronautę w 1995 r. Spacerował wtedy po Bydgoszczy w skafandrze domowej roboty. Potem z ubranymi na złoto sąsiadami spacerował po uliczkach swojej dzielnicy. W czerwcu 2009 zorganizował projekt "Wspólna sprawa". W ramach projektu około 160 osób ubranych w złote kombinezony złotym samolotem poleciało do Brukseli. W 20. rocznicę upadku komunizmu, złoci ludzie mieli pokazać w jaki sposób Polacy cieszą się wolnością.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM