Na Sundance pokażą dokument o Banksym, tajemniczym graficiarzu

Powstał film o Banksym, najsłynniejszym graficiarzu świata - informuje serwis animalnewyork.com. Dokument o owianym aurą tajemnicy artyście ma mieć swoją premierę na festiwalu filmowym Sundance.

Prac Banksy'ego nie można zobaczyć w galeriach. Można za to natrafić na nie na murach budynków w różnych częściach świata. Pojawiają się tam nagle i w tajemniczy sposób. Aurą tajemniczości owiany jest sam ich autor. Artysta ukrywający się pod pseudonimem Banksy nigdy nie ujawnił swojego nazwiska ani nie pokazał twarzy. Wiadomo o nim tylko tyle, że jest Brytyjczykiem.

Na tegorocznym festiwalu filmowym Sundance widzowie zobaczą dokument o genialnym artyście. Film "Exit through the giftshop" będzie tam pokazany po raz pierwszy.

Nie wiadomo, czy Banksy osobiście pojawi się na festiwalu. Tymczasem na ulicach miasta Park City w Utah, gdzie odbywa się impreza zauważono kilka prac, których autorem najprawdopodobniej jest sam Banksy.

Więcej prac genialnego graficiarza do obejrzenia TUTAJ

Brytyjski streetartowiec popularność zdobył dzięki własnemu stylowi - graffiti szablonowemu, charakteryzującemu się niezwykłą dbałością o szczegół. Dominują w nich motywy związane z kulturą popularną i protestem - antywojennym i antykapitalistycznym, wiele prac zawiera też krótkie, często ironiczne komentarze.

Pomysł na zastosowanie szablonu narodził się po tym, jak przyłapany na tworzeniu graffiti Banksy ukrył się przed policją pod wagonem i przez długi czas przyglądał się naniesionemu szablonowo numerowi pociągu.

TOK FM PREMIUM