Oscary 2010: "Avatar" i "Hurt Locker" na czele. Jedna nominacja dla Polaka

Znamy filmy i twórców, którzy będą walczyć o tegoroczne Oscary. Wśród najlepszych filmów znaleźli się faworyci - "Avatar" i "Hurt Locker" - które otrzymały po 9 nominacji. Wśród kobiet nominowane zostały m.in. Meryl Streep i Sandra Bullock, a wśród mężczyzn Jeff Bridges oraz George Clonney. Film "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki otrzymał nominację do Oscara w kategorii "krótkometrażowy film dokumentalny".

Zobacz pełną listę nominowanych >>

Dziesiątkę produkcji nominowanych w kategorii "najlepszy film" tworzą: "Avatar" , "Hurt Locker" , "W chmurach" , "Bękarty wojny" , "Precious" , "Dystrykt 9" , "Odlot" , "Była sobie dziewczyna" , "The Blind Side" i "A Serious Man"

Wśród reżyserów nominowano: Jamesa Camerona ("Avatar"), Kathryn Bigelow ("The Hurt Locker"), Quentina Tarantino ("Bękarty wojny"), Lee Danielsa ("Precious") i Jasona Reitmana ("W chmurach").

Aktorzy pierwszoplanowi: Jeff Bridges , George Clooney , Colin Firth , Morgan Freeman i Jeremy Renner .

Aktorki pierwszoplanowe: Sandra Bullock , Helen Mirren , Carey Mulligan , Gabourey Sidibe oraz Meryl Streep .

Pierwszy raz nominacje dla 10 filmów

Akademia Filmowa w kategorii "najlepszy film" nominowała aż dziesięć tytułów. Jest to pierwszy taki przypadek od ponad 65 lat. Ostatnio dziesięć obrazów startowało w kategorii "najlepszy film" w 1944 roku. Wygrała wtedy "Casablanca". Swoją zaskakującą decyzję przedstawiciele Akademii uzasadniali w tym roku faktem, że wiele świetnych filmów odpada z wyścigu już na etapie nominacji.

Bartek Konopka - jedyny nominowany Polak

Dokument "Królik po berlińsku" Bartka Konopki to projekt międzynarodowy. Ze strony polskiej jego produkcję finansowała Telewizja Polska, a producenci zagraniczni to m.in. niemieckie telewizje MDR, RBB i ARTE.

Bartek Konopka stworzył metaforyczną, poruszającą, a zarazem pełną humoru opowieść o tysiącach dzikich królików, które przez 28 lat zamieszkiwały obszar zieleni stworzony między dwoma pasami muru berlińskiego. Poprzez historię o królikach, postanowił opowiedzieć o losach ludzi - o "gatunku homo sovieticus, czyli ludziach ukształtowanych w komunistycznym systemie".

- To opowieść o królikach, które są tchórzliwe i nie wychodzą poza stado. Nagle króliki te znajdują się między dwoma murami. Są uwięzione, ale bezpieczne. To wystarcza im do życia, one nawet z tego się cieszą. Żyją jak w raju. Gdy nagle ktoś burzy mur, króliki nie wiedzą, co ze sobą zrobić - opowiadał Konopka.

O nominację w kategorii "najlepsza muzyka filmowa" walczył Abel Korzeniowski - kompozytor utwory do filmu "Single Man" . W kategorii "najlepszy krótkometrażowy film animowany" szansę na nominację miał Tomek Bagiński za "Kinematograf" .

"Avatar" dziewięć nominacji, ale czy dostanie tyle Oscarów?

Avatar" ma już na koncie dwa Złote Globy - za najlepszy dramat i reżyserię, ale tylko dwie statuetki były dla twórców filmu sporym zawodem. Produkcja Jamesa Camerona, korzystająca z najnowszej technologii 3D, przepadła też w rozdaniu Nagród Gildii Aktorów Filmowych czy Gildii Producentów Filmowych. To właśnie członkowie tych gildii w większości decydują później o tym, komu przypadną Oscary. "Avatar" otrzymał również osiem nominacji do brytyjskiej nagrody filmowej BAFTA, uważanej za odpowiednik amerykańskiego Oscara.

"Avatar" jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina. Superprodukcja science-fiction pobiła niedawno rekord "Titanica" z 1997 roku. Wpływy z "Avatara" przekroczyły już 2 mld dolarów. Na przychody składają się m.in. wpływy z zagranicznych multipleksów, a to ponad 1,3 miliarda dolarów.

Jednak "Titanic" zgarnął 11 Oscarów. "Avatar" nie ma na to szans.

Oscary - co dalej i jak to działa

Karty do głosowania na nominacje otrzymuje 6 tys. członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, która dzieli się na 15 zawodowych sekcji. To oni decydują o przyznaniu nominacji w poszczególnych specjalizacjach. Na przykład aktorzy nominują aktorów, a specjaliści od muzyki wskazują najlepszych w tej dziedzinie. Wybór nominacji przeprowadzony został w tym roku wśród 274 filmów.

Teraz 10 lutego do członków Akademii wysłane zostaną ostateczne formularze do głosowania, 15 lutego odbędzie się lunch z nominowanymi, 20 lutego będzie miała miejsce ceremonia rozdania nagród w kategoriach technicznych, a 2 marca 2010 zakończy się głosowanie. Ostatecznego wyboru laureatów dokona już całe gremium członków Akademii - bez względu na przynależność do danej sekcji. Laureatów Oscarów poznamy 7 marca.

Wielki wyścig po Oscara: Czas start !

Która produkcja zdobędzie Oscara w kategorii ''najlepszy film''?

DOSTĘP PREMIUM