"Idący człowiek I" najdroższym dziełem sztuki w historii

Rzeźba szwajcarskiego artysty Alberto Giacomettiego "L'Homme qui marche I" (Idący człowiek I) została w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie sprzedana za 65 milionów funtów (104,3 miliona dolarów). Według domu aukcyjnego to najdrożej sprzedane na aukcji dzieło sztuki w historii.

Na internetowej witrynie domu aukcyjnego, która nie została zaktualizowana po aukcji, wciąż widnieje przewidywana cena "12 - 18 milionów funtów". Rzeźba osiągnęła cenę ponad czterokrotnie wyższą w zaledwie osiem minut trwania aukcji.

Nieobecny fizycznie podczas aukcji anonimowy kupiec zaoferował 58 milionów funtów przez telefon (dalsze 7 milionów to premia od kupca). Według BBC ponad 10 rywali "wściekle licytowało", windując w ciągu 8 minut cenę z 12 milionów w momencie otwarcia, do ostatecznej rekordowej sumy.

Sprzedającym była niemiecka firma bankowa Commerzbank AG, która w zeszłym roku weszła w jej posiadanie przejmując Dresdner Bank, który z kolei nabył ją w 1980 roku.

Rzeźba przedstawia człowieka naturalnego wzrostu. Dzieło jest uznawane za jedno z najważniejszych, które wyszły spod ręki tego XX-wiecznego szwajcarskiego artysty.

Poprzednie rekordy

Wykonana z brązu rzeźba przebiła poprzedni rekord, sprzedany w nowojorskim Sotheby's obraz Pablo Picasso "Chłopiec z fajką" za 104,2 miliona dolarów w 2004 roku. Kupił go anonimowy nabywca. Wcześniejszy rekord cenowy to "Portret doktora Gacheta" Vincenta van Gogha sprzedany w 1990 roku za 82,5 mln dol.

DOSTĘP PREMIUM