Orły 2010 rozdane. Osiem statuetek dla "Rewersu" [ZDJĘCIA]

Nagrodę Orła 2010 za najlepszy film dostał "Rewers". Agata Buzek, która grała główną rolę w tym filmie, została uznana za najlepszą aktorką. Borysa Szyca nagrodzono za najlepszą główną rolę męską w "Wojnie polsko-ruskiej". W Teatrze Polskim w Warszawie rozdano Polskie Nagrody Filmowe.

Rozdano Polskie Nagrody Filmowe Orły 2010. Największym zwycięzcą okazał się film "Rewers" Borysa Lankosza, który otrzymał osiem statuetek.

"Rewers" uznano za najlepszy film. Jurorzy docenili obraz także za najlepszy scenariusz, najlepszą scenografię, najlepsze kostiumy, najlepszą muzykę. Agata Buzek została uznana za najlepszą aktorkę pierwszoplanową, a Anna Polony za najlepszą aktorkę drugoplanową. Reżyser "Rewersu" Borys Lankosz otrzymał nagrodę w kategorii odkrycie roku.

Wojciech Smarzowski został uznany za najlepszego reżysera. Statuetkę otrzymał za film "Dom zły". Doceniono też montaż i zdjęcia w tym filmie.

Orła 2010 za najlepszą pierwszoplanową rolę męską otrzymał Borys Szyc za kreację w filmie "Wojna polsko-ruska" Xawerego Żuławskiego. Jurorzy docenili ten film również przyznając Orła w kategorii najlepszy dźwięk. Za najlepszego aktora drugoplanowego uznano Janusza Gajosa, którego uhonorowano za rolę w filmie "Mniejsze zło".

Orła 2010 w kategorii najlepszy film europejski otrzymała "Biała wstążka" Michaela Haneke. Nagrodę specjalną za całokształt twórczości otrzymał Jerzy Stefan Stawiński.

Do tegorocznych Orłów kandydowało 30 polskich filmów, które w roku 2009 były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. Laury przyznała 500-osobowa Polska Akademia Filmowa. Nagroda jest przyznawana od 1999 roku. Obecnie w 15 kategoriach. Przyznaje się również nagrody specjalne.

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć, Tereska" (2002), "Pianista" (2003) i "Zmruż oczy" (2004), "Wesele" (2005), "Komornik" (2006), "Plac Zbawiciela" (2007), "Katyń" (2008), "33 sceny z życia" (2009).

DOSTĘP PREMIUM