"Nuda" czy "urzekająca bajka"? "Ondine" zbiera mieszane recenzje

Część recenzentów skrytykowała najnowszy film Neila Jordana. Wszyscy jednak pieją z zachwytu nad piękną Alicją Bachledą.

"Metro" określa film jako "oryginalną i wzruszającą historię miłosną", a o Alicji pisze "zapierająca dech w piersiach młoda kobieta". Inni recenzenci są zdania, że polska aktorka wygląda niebiańsko "nawet jak leży półnaga w sieci rybackiej". Wielu z uznaniem wspomina też scenę, w której Bachleda kąpie się w jeziorze, odziana jedynie w oblepiającą mokre ciało koszulę.

BBC pisze o filmie Neila Jordana jako "współczesnej baśni osadzonej w bogatej tradycji irlandzkich bajarzy". Według recenzenta ogromnym plusem filmu jest ścieżka dźwiękowa, stworzona przez islandzki duet Sigur Ros. "Mimo, że historia ma miejsce w małym miasteczku, reżyser unika stereotypowego przedstawiania prowincji" pisze z uznaniem krytyk.

Innego zdania jest "Daily Mail" - według gazety fabuła jest "tępa", a reżyser "nie ma tak naprawdę nic do powiedzenia". Recenzent narzeka, że obraz odwołuje się do realizmu magicznego, ale rozczarowuje "prozaicznym" zakończeniem.

"Daily Telegraph" ocenia film tylko na jedną gwiazdkę i określa go jako "wyjątkowo apatyczny". "Trudno powiedzieć, co Neil Jordan chciał zrobić, poza wyswataniem Farrella" komentuje gazeta.

Z kolei "The Sun" określa reżysera filmu jako "świetnego opowiadacza", ale krytykuje kiepską obsadę. "Olśniewająco pięknej polskiej aktorce Alicji Bachledzie lepiej wychodzi zrzucanie ubrań niż pokazywanie osobowości Ondine" pisze recenzent.

Krytycy sceptycznie podchodzą do nowego filmu Jordana, ale poza recenzentem "The Sun" wszyscy podkreślają znakomitą grę aktorską Alicji i Colina. Farrell, znany jako "niegrzeczny chłopak irlandzkiego kina" pozytywnie zaskakuje wyważoną i spokojną kreacją rybaka walczącego z uzależnieniem alkoholowym. "Alicja jest najpiękniejszym akcentem. Najbardziej czarującym odkryciem od czasów Nastassji Kinski i o wiele lepszą aktorką" - zachwycają się dziennikarze magazynu "Empire".

DOSTĘP PREMIUM