Oscary 2010 - relacja minuta po minucie

Ta noc należała do twórców "Hurt Lockera" Wojenny dramat o losie saperów w Iraku zdobył nagrodę za najlepszy film. Statuetkę za reżyserię otrzymała Kathryn Bigelow. Za najlepszych aktorów roku Akademia uznała Sandrę Bullock w "The Blind Side" i Jeffa Bridgesa za rolę w "Crazy Heart". Z Hollywood bez nagrody wraca nasz "Królik po berlińsku".

06.25 Znamy już zwycięzców tegorocznej gali Oscarów. Dziękujemy za wspólnie spędzoną, filmową noc.

06.14 A.O. Scott w New York Times: "Hurt Locker to uczciwy, twardy, dobrze zrobiony film. Akademia dobrze zrobiła. Nieczęsto to mówię".

06.06 82. gala Oscarów dobiegła końca. Teraz gwiazdy będą świętować swój sukces lub opijać porażki na licznych przyjęciach. Imprezę zapowiedział już burmistrz Los Angeles. Gwiazdy tradycyjnie mają też do wyboru party Eltona Johna.

06.04 - Ceremonia trwała tak długo, że "Avatar" dzieje się już w przeszłości - skomentował Steve Martin.

06.00 Kathryn Bigelow nie zdążyła nawet jeszcze wrócić na swoje miejsce. Twórcy wojennego dramatu cieszą się na scenie. Reżyserka ma w garści dwie statuetki, a amerykańskie kino ma swoją królową. To pierwsza kobieta, którą nagrodzono za najlepszy film i reżyserię.

05.59 Najlepszy film: "HURT LOCKER!"

05.57 Bigelow dziękuje wszystkim nominowanym reżyserom. Nie wymieniła jednak Camerona. Nagrodę dedykuje żołnierzom w Iraku i Afganistanie. James Cameron ma nieco kwaśną minę.

05.55 - Wreszcie nadszedł na to czas! Nagrodę otrzymuje Kathryn Bigelow! - oznajmiła Barbara Straisand.

05.54 Nagrodę za reżyserię wręcza Barbara Straisand. Mamy trochę politycznie poprawnych komentarzy o pierwszych kobietach i czarnoskórych z nominacjami.

05.51 Przy podziękowaniach dla mamy. Aktorce łamie się głos.

05.48 And the Oscar goes to... Sandra Bullock!

Zostać jednocześnie najlepszą i najgorszą aktorką roku to niezły wyczyn. Wczoraj gwiazda odebrała "Złotą malinę", czyli najmniej pożądaną nagrodę w świecie aktorskim. Sandra ustanowiła tym prawdziwy precedens.

05.47 Nagrodę najlepszej aktorce wręczy Sean Penn.

05.46 Freudowska pomyłka lektora z Canal Plus? - Meryl, od wielu lat kocham się z Tobą... tzn. w Tobie - powiedział.

05.39 Czas na mowy pochwalne dla najlepszych aktorek. Forrest Whitaker składa hołdy Sandrze Bullock. Michael Sheen, czyli "Tony Blair" z filmu "Królowa" opowiada o roli Hellen Mirren. Oprah Winfrey wychwala Gabourey Sibide i nazywa ją "prawdziwym amerykańskim kopciuszkiem". - Jesteś wspaniała - dodaje.

05.33 Zaskoczenia nie było i słusznie. Najlepszym aktorem jest Jeff Bridges. Oscara przyniosła mu rola w "Szalonym sercu". Bridges, który ma na koncie znakomite role m.in. w "Big Lebowski" na swojego Oscara czekał bardzo długo. To pierwsza taka nagroda na jego koncie. Dziękuje mamie i tacie za to, że "wkręcili go w ten biznes". Bridges tradycyjnie podziękował też swojej żonie. Małżeństwo często podkreśla, że to ich prywatna tradycja.

Crazy heart - zwiastun

05.32 Nagrodę wręczy ubiegłoroczna laureatka Kate Winslet. - Cieszę się, że jestem na końcu, bo nie muszę nic robić - mówi.

05.30 Na scenie Colin Farrel. My pytamy: Gdzie jest Alicja?

05.30 People: "To świetny pomysł, żeby przedstawić nominowanych do nagrody Najlepszego Aktora - zaprosić przyjaciół ,żeby o nich opowiedzieli".

05.29 Żeby nie było, że same panie... Tim Robbins wygłasza mowę na cześć Morgana Freemana. Zrobiło się pompatycznie.

05.26 Na scenie pięć gwiazd. Wśród nich Michelle Pfeiffer, Julianne Moore. Wygłaszają mowy na cześć nominowanych aktorów. Panowie słuchają i mają łzy w oczach.

05.23 I kolejne doniesienia z baru: Sam Worthington zamówił piwo i uświadomił sobie, ze nie ma pieniędzy. Na szczęście barman dal mu je za darmo

05.21 Na zapleczu trwa argentyńska fiesta - donosi "People". Przed nami wielka czwórka, czyli nagrody dla pierwszoplanowych aktorów, reżysera i najlepszego filmu

05.19 Zwycięzca Oscara za najlepszy film podziękował Akademii , że nie uwzględnili Navi jako język zagranicznego. Dzięki temu "Avatar" ma mniej szans - czytamy na blogu Entertainment Weekly.

05.17 I tu niespodzianka. Wygrał Argentyński "Sekret w ich oczach". Przepadła typowana na faworyta niemiecka "Biała wstążka". "Vamos Argentina!" Krzyknął argentyński twórca .

05.14 Dwie reżyserskie tuzy na scenie, czyli Pedro Almodovar i Quentin Tarantino. Pedro: "Jestem fanem Twoich filmów, Quentin. Szkoda, że nic z nich nie rozumiem". Przedstawiają nominację na najlepszy film zagraniczny.

05.14 Entertainment Weekly: James Cameron musi się denerwować. "Hurt Locker" zdobywa jedna statuetkę za drugą."

05.12 Docierają do nas kolejne doniesienia z pokoju prasowego, nad którym niepodzielnie panuje Mo'nique. Na pytanie, co by się stało, gdyby więcej aktorek pojawiało się na ekranie z nieogolonymi nogami, Mo'nique wykrzykuje: "Dostałyby Oskary!"

05.09 Na scenie dawno nie widziany Keanu Reeves z twarzowym zarostem. Przedstawia "Hurt Lockera"

05.06 Czas na nagrodę za montaż. Zwycięzcą jest "Hurt Locker" i montażysta o swojsko brzmiącym nazwisku Bob Murawski

05.02 Matt Damon wręcza statuetkę za długometrażowy film dokumentalny. Wygrywa "The Cove". To amerykański dokument o zabijaniu delfinów w Parku Narodowym w Taiji w Japonii

The Cove - zwiastun

05.00 Niektóre gwiazdy najwyraźniej nudzi ceremonia. W barze Kodak Theatre Julianne Moore rozmawia z Peterem Sarsgaardem i Maggie Gyllenhall - pisze Access Hollywood

04.59 Missy z Entertainment Weekly: "J Lo powinna się przyczesać".

04.57 Jason Bateman przedstawia film "W chmurach"

04.54 Dwa holywoodzkie ciacha, czyli Bradley Cooper i Gerald Butler prezentują nominowanych do nagrody za efekty specjalne. "Hot! Hot! Hot!"- to komentarz z bloga "People" Nagroda trafiła do speców od "Avatara". Zaskoczenia nie było. Rywalizacja między byłymi małżonkami, czyli Kathryn Bigelow i Jamesem Cameronem nabiera tempa

04.49 Woody Harrelson stłukł kieliszek z winem - donosi EW.com. Zaczął sam sprzątać, dopóki barman go nie wyręczył. Piszemy o tym, ponieważ przysypiamy przy popisach tanecznych

04.48 Sandra Bullock upiera się, że nie przygotowała przemowy na wypadek wygrania Oskara za najlepsza role żeńską - czytany na "New York Timesie"

04.46 Jennifer Lopez i Sam Worthington (nie do poznania, bo w okularach kujonkach) zapowiadają pokaz taneczny. Nie mogło się bez tego obejść. Dobry moment, by wypić kawę

04.42 Zastanawiamy się, dlaczego we wspomnikowym materiale nie pojawiła się Farrah Fawcett. Byli za to m.in. Jean Simmons Eric Rohmer, David Carradine, Ken Annakin Howard Zieff, Ron Silver, Betsy Blair, Kathryn Greyson, Natasha Richardson, Karl Malden

Komentarz "People": "Ostatni rok by wyjątkowo brutalny. Straciliśmy tyle gwiazd".

04.39 Wzruszająca część gali. Wspominamy tych, którzy odeszli w zeszłym roku. To stały moment każdej ceremonii. Pierwszy na ekranie pojawił się Patrick Swayze. W tle słyszymy piosenkę graną przez barda Jamesa Taylora Co ciekawe, wśród ikon kina pojawił się także Michael Jackson.

04.38 Kiedy Demi Moore pojawiła się na scenie większa część redakcji wydała chóralne "Wow!"

04.35 Najlepszy operator dostanie swoja nagrodę z rąk Sandry Bullock. Aktorka przypomina, że twórca zdjęć musi przede wszystkim pamiętać, by aktorzy dobrze wyglądali na ekranie. Nagrodę otrzymuje Mauro Fiore za "Avatara". Film Camerona powoli odrabia straty.

04.34 Antonio Villaraigosa z Entertainment Weekly: "Show jest o wiele lepszy niż w ubiegłym roku. Rok temu było strasznie".

04.30 Chwila statystyki. Do tej pory najwięcej nagród dostały "Precious" i "Hurt Locker" (po trzy statuetki). "Avatar" na razie z jednym Oscarem. Co ciekawe, "Hurt Locker" bije "Avatara" w kategoriach technicznych.

04.28 Cóż za połączenie! John Travolta prezentuje 'Bękarty wojny".

04.26 Dźwiękowych nagród ciąg dalszy i kolejna statuetka dla "Hurt Lockera". Zwycięzcy to po raz kolejny Paul N.J Ottoson oraz Ray Beckett

04.22 Ze sceny ewidentnie wieje zmianą pokoleniową. Kolejne młode gwiazdy, czyli Zac Efron i Anna Kendrick przedstawiają nominowanych za montaż efektów dźwiękowych. Mu tęsknimy za starym, dobrym Jackiem Nicholsonem. Tymczasem nagroda wędruje do Paula N.J Ottoson, dźwiękowcy "Hurt Lockera".

04.19 Młode Hollywood, odsłona druga. Gwiazdy "Zmierzchu" zapowiadają prezentację horrorów, które przeszły do historii kina. Mamy tu "Dziecko Rosemary", "Frankensteina", "Sok z żuka", "Wywiad z wampirem" czy "Lśnienie". Miło sobie przypomnieć, czego baliśmy się przez tyle lat. Grrrrr!!!

04.17 Hołd dla horrorów. Steve i Alec opowiadają o swoich problemach z zasypianiem.

04.14 Trzeba przyznać, że ceremonia jest dość dynamiczna. Nominacja sypie się za nominacją. Całe szczęście, w tym roku organizatorzy zrezygnowali z przydługich i nudnawych wykonań nominowanych piosenek.

04.12 Charlize Theron prezentuje obraz "Precious. Based on the Novel Push by Sapphire"

04.09 Powiew wielkiego świata mody na scenie, czyli fashionistka Sarah Jessica Parker i projektant Tom Ford. Oczywiście przedstawiają nominowanych za kostiumy. Wygrywa Sandy Powell za film "Młoda Wiktoria". To trzecia statuetka na koncie artystki

04.05 Sigourney Weaver w pięknej, czerwonej kreacji prezentuje nagrody za scenografię. Przy okazji nie obyło się bez nawiązania do "Obcego". Oscar w tej kategorii dla "Avatara". To pierwsza tego wieczoru statuetka dla filmu Camerona

04.01 Na scenie Colin Firth. prezentuje film "Była sobie dziewczyna"

03.59 Statuetka powędrowała do Mo'nique. Jak na razie "Precious" zgarnia najwięcej nagród. Czy taka tendencja utrzyma się aż do najważniejszych kategorii, w tym za najważniejszy fil? Mo'nique podziękowała m.in. Oprah Winfrey.

03.56 Kolej na najlepszą drugoplanową rolę żeńską. Przedstawia Robin Williams.

03.52 - To ja mu napisałem to przemówienie - tak występ laureata skomentował Steve Martin. Na scenie Queen Latifah. prezentuje laureatów honorowego Oscara za osiągnięcia życia. Wielcy, uhonorowani przez Akademię to aktorka Laurem Bacall, reżyser Roger Corman i operator Gordon Willis. Owacje na stojąco

03.51 Mark Boal udziela rady początkującym scenarzystom: "To zawsze pomaga gdy ma się genialnego reżysera" - czytamy na blogu "The Carpetbeggers"

03.48 Jake Gyllenhaal i Rachel McAdams przedstawiają nominowanych w kategorii "najlepszy scenariusz adaptowany". Nagroda dla Geoffrey'a Fletchera za "Precious. Based on the Novel Push by Sapphire"

03.44 Jeff Bridges prezentuje film "A Serious Man" i udajemy się na krotką przerwę

03.41 Ben ma problem ze swoim "avatarowym" ogonem, a nagrodę otrzymują twórcy charakteryzacji ze "Star Treka"

03.38 Na Bena Stillera zawsze można liczyć! Najlepszy numer tego wieczoru. Ben wyszedł ucharakteryzowany na obcego z "Avatara". Zaczął wydawać dziwne dźwięki, które za moment "przetłumaczył" na ludzki język. Wyznał, że miał do wyboru jeszcze kostium nazisty. Rewelacja! Prezentuje nagrodę za charakteryzację.

03.36 Najlepszy krótkometrażowy film aktorski to "The New Tenants"

03.33 Najważniejsza kategoria dla nas, czyli "krótkometrażowy film dokumentalny". Niestety nieszczęśliwa dla naszego "Królika po berlińsku". Zwyciężył "Music by Prudence"

03.32 A.O. Scott komentuje nagrodę dla "Logoramy" na blogu oskarowym New York Times: "to była spora niespodzianka (...), ze nagrodę przyznano takiej bezczelnej, bezczeszczącej znaki handlowe i wyzywającej i satyrze o władzy korporacji".

03.32 W tej kategorii Oscar dla francuskiego filmu "Logorama" Nicolasa Schmerkina

Longorama

03.28 Panowie prowadzący pozwalają sobie na dość ryzykowne żarty. - Teraz na scenie ładne aktorki, bo mamy dosyć tych brzydkich - mówią. Zoe Saldana i Carey Mulligan prezentują nagrodę za animowany film krótkometrażowy.

03. 23 Samuel L. Jackson prezentuje film "Odlot"

03.22 To niecodzienne wydarzenie. Na scenie ulubieni aktorzy Johna Hughesa, w tym ekipa "The Breakfast Club"

03.18 Akademia oddaje hołd zmarłemu w tym roku reżyserowi Johnowi Hughesowi. To twórca wielu kasowych komedii i uznanego za kultowy filmu o nastolatkach "The Breakfast Club".

03.15 Nagrodą otrzymuje Mark Boel za "Hurt Lockera". To jego pierwszy Oscar. Nagrodę dedykuje żołnierzom w Iraku i Afganistanie

03.11 Robert Downey Jr. i Tina Fey przedstawią nominowanych za najlepszy scenariusz oryginalny. Żartują, że wkrótce aktorzy będą generowani komputerowo.

03.10 Przypomnijmy sobie, jakie filmy są w tym roku nominowane.

Wielki wyścig po Oscara: Czas start !

03.06 Teraz prezentacja filmu "Dystrykt 9" i przerwa na reklamę

03.04 Oscara zdobywa piosenka z filmu "Szalone serce" - "The Weary Kind" to piosenka Ryana Birnghama i T Bone'a Burnetta

03.01 Młode Hollywood na scenie, czyli Miley Cyrus i Amanda Seyfried prezentują najlepsze piosenki roku. Duże szanse ma "Księżniczka i żaba". Z tego filmu nominowano dwie piosenki.

03.00 Steve i Alec zgodnie przyznają, że ich tegorocznym faworytem był "Kac Vegas". Niestety bez nominacji

02.59 Tu także nie było niespodzianki. Zwyciężył "Odlot". Zdecydowanie dobry wybór, bo film bezkonkurencyjny!

02.56 Wracamy po krótkiej przerwie. Steve Carrel i Cameron Diaz prezentują kategorię "najlepszy film animowany". O nominacji wypowiadają się animowani bohaterowie filmów

02.51 Prezentacja pierwszego nominowanego filmu "The Blind Side", czyli historii teksańskiej milionerki, która zaopiekowała się karierą sportową uzdolnionego, czarnoskórego chłopca.

02.48 Christoph Waltz zwycięzcą! Nie mogło być inaczej. I bardzo dobrze. Podziękował Quentinowi Tarantino i "wszystkim, którzy przyjęli go do ekipy filmu"

02.44 Boska Penelope Cruz wręczy statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego. Tu zaskoczenia najprawdopodobniej nie będzie. Według wszelkich rankingów i znaków na niebie i ziemi zwycięzca będzie Christoph Waltz. Zobaczymy jednak, jak zdecydowało jury.

02.40 "Tam siedzi ekipa "Bękartów wojny", a tam ekipa, która zrobiła ten film". I żarcik niepoprawny politycznie: "Christoph Waltz jako pułkownik Landa szukał Żydów. Na tej sali ma ich mnóstwo!"

02.39 Najpierw komplement dla Woody'ego Harrelsona, a potem: "on jest naćpany!"

02.38 Steve: Mam coś wspólnego z Gabourey Sibide. Ja tez kiedyś grałem biedne, afroamerykańskie dzieci

02.37 Żarcik językowy z Hellen Mirren, czyli jaka jest różnica między "dame" i "damn"

02.34 Steve, Alec, dobrze, że jesteście. Liczymy, że w tym roku nie będzie tak nudno jak w poprzednim. Mamy już pierwszy żarcik o Meryl Streep. Panowie żałują, że Meryl nie wygrała zbyt wielu statuetek.

02.32 Neil Patrick Harris (najbardziej chyba znany jako młodociany lekarz Doogie Houser) śpiewa typowo oscarową piosenkę. Trochę nudnawą, ale sceneria niczym za złotych czasów Hollywood. Są pióra i balet

02.30 No i się zaczęło. Jak w zegarku. Na scenie aktorzy nominowani w najważniejszej kategorii czyli za rolę pierwszoplanową. Fanfary, oklaski.

Jak gwiazdy prezentowały się na czerwonym dywanie? ZOBACZ

02.28 Większość gości weszła już do Kodak Theatre. Czekamy na rozpoczęcie ceremonii. Wypatrujemy też zapowiadanych nowości. Jedna z najważniejszych to dwaj prowadzący. Swoimi żartami oscarowa publikę będą zabawiali Steve Martin i Alec Baldwin.

02.26 "Here comes the queen!" Meryl Streep w klasycznej bieli. To prawdziwa weteranka z 16 nominacjami na koncie. Czy tym razie wyjdzie ze statuetką? Na razie narzeka na za ciasne buty.

Oscary i maliny czerwonego dywanu, czyli najgorsze i najlepsze kreacje wieczoru

02.24 Kate Winslet na szaro i raczej klasycznie. Gabourey Sibide, gwiazda filmu "Precious" w niebieskim ze srebrnymi aplikacjami. Robi duuuże wrażenie.

02.22 Charlize Theron, co sobie myślałaś? - pyta Perez Hilton. Brudnoróżowa kreacja z dziwnymi aplikacjami na piersiach ewidentnie nie przypadła mu do gustu.

02.20 Steve Carrel i Tina Fey udają, że nie pomylili ceremonię z nagrodami Emmy. Są komicy więc musi być żart.

02.14 Jennifer Lopez podkreśla, że postawiła na wygodę. - Bardzo ładnie się okręcasz - mówi do niej komentatorka z czerwonego dywanu. Biedna Sarah Jessica Parker przyznała, że jutro musi zwrócić swoją kreację od Chanel. Nam też przykro.

02.12 Moda z czerwonego dywanu wprawiła nas w lekki zawrót głowy. Dlatego proponujemy krótkie wytchnienie. Przypominamy najlepsze podziękowania w historii Oscarów

02.09 Diane Kruger wygląda jakby założyła starą halkę Ewy Braun - pisze na Twitterze Joan Rivers, weteranka Oscarów i najostrzejsza komentatorka kreacji. Ona też zauważa, że "Avatar Blue" to dominujący kolor wieczoru.

02.06 Sandra Bullock chwali się, że po ceremonii zje wielkiego hamburgera z frytkami. Musi mieć duży apetyt, bo żeby zmieścić się w kreację w której przyszła musiała przejść poważną dietę.

02.04 George Clooney jak zwykle jest ulubieńcem wszystkich. Wita się z fanami. Mówi też o swojej pomocy dla Haiti. Jego partnerka na czerwono. Nie odzywa się za dużo. Jak tłumaczy George, jest Włoszką i nie mówi dobrze po angielsku. - Ale jego dama wygląda spektakularnie. Brawo George pisze Perez Hilton.

02.03 Dwaj bardzo ważni panowie. Ekipa PrinceWaterhouseCoopers z nazwiskami zwycięzców

02. 02 Penelope Cruz mówi, że nie czuje stresu przed ceremonią. Nic dziwnego, jedną statuetkę ma już na swoim koncie. Penelope w brązach.

01.58 Hollywoodzki bloger Perez Hilton na bieżąco komentuje kreacje gwiazd i najszybciej wrzuca zdjęcia z czerwonego dywanu. ZOBACZ

01.56 Mo'nique również w niebieskiej sukience i z zasłoniętymi nogami. Nie wiadomo, czy tym razem je ogoliła.

01.51 Gwiazdy i goście grzecznie przechodzą za aksamitną barierkę. Miley Cyrys na biało w sukience z gorsetem. Amanda Seyfried w imponującej , białej kreacji niczym suknia ślubna. Żona Jamesa Camerona Suzy Amis w kolorze przypominającym skórę obcego z "Avatara". Zaprojektował ją 21-letni projektant Jillian Granz

01.48 Autorka bloga "Carpetbegger" o strojach gwiazd: "Sarah Jessica Parker ubrana w Chanel. Lagerfeld uszył to specjalnie dla mnie - powiedziała SJP. Na dywanie dominuje kolor niebieski i fioletowy"

01.44 Na czerwonym dywanie pojawiają się pierwsze gwiazdy. Robert Downey Jr. W niebieskiej musze i takiego koloru okularach. Gerald Butler pozdrawia fanów.

01.35 Ta noc zapowiada się głownie jako rywalizacja pary byłych małżonków. Reżyser "Avatara" James Cameron i reżyserka "Hurt Lockera" Kathryn Bigelow to głowni faworyci do nagrody za najlepszy film i reżyserię. Kto na przedoscarowej giełdzie wymieniany był najczęściej? Sprawdź, kogo typowali krytycy i widzowie

01.32 Na rozgrzewkę proponujemy krótki przegląd z historii oscarowych triumfatorów. Niektóre z tych filmów stały się legendą kina. Są wśród nich i takie, o których dziś mało kto pamięta.

01.30 Zaczynamy! - To będzie ceremonia, jakiej jeszcze nie widzieliście! - zapowiadają organizatorzy. Zobaczymy, ile z tych szumnych zapowiedzi się potwierdzi. Rzeczywiście, tegoroczna ceremonia różni się od poprzedniej, zwłaszcza ilością filmów nominowanych w najważniejszej kategorii. Do miana najlepszego obrazu kandyduje aż 10 filmów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM