TVP pokaże sztuki z prawdziwych teatrów. Będzie mniej produkowanych przedstawień

TVP zmniejsza liczbę produkowanych przedstawień Teatru Telewizji - podaje blog Wizjatele.pl. Zamiast produkcji przypominających niskobudżetowe filmy telewizyjne na antenie mają się pojawić się spektakle nagrane w prawdziwych teatrach. Przyczyna to jak zwykle oszczędności, ale jak zapewnia rzecznik TVP "Teatr Telewizji" chce urozmaicić swoją ofertę programową".

- To na razie projekt. Decyzję o jego wprowadzeniu podejmiemy w ciągu miesiąca - tak propozycję tłumaczy rzecznik TVP Stanisław Wojtera. Przyznaje, że do takiej decyzji telewizję publiczną skłoniły oszczędności. Wyprodukowanie spektaklu, który często przypomina film telewizyjny jest droższe niż prawa do transmisji gotowego spektaklu.

Wojtera zaznacza, że nie chodzi jedynie o ograniczony budżet, ale i o urozmaicenie oferty programowej. Widzowie będą mogli bowiem zobaczyć spektakle, których nie mieliby szans obejrzeć na żywo w prawdziwym teatrze.

Sztuka zajmująca jak serial

Taki pomysł popiera także Wojciech Krzyżaniak, szef "Gazety Telewizyjnej", autor bloga Wizjatele.pl . - Większość ludzkości dostęp do prawdziwego teatru ma cokolwiek utrudniony. Niech więc chociaż część z nich ma szansę poczuć - choćby w ten skromny sposób - atmosferę tego miejsca i zobaczyć(...) czym różni się teatr od kina, a jeszcze bardziej od telewizji. Że sztuka teatralna może być równie zajmująca jak serial, który dotychczas wypełniał ich życie - pisze.

Podkreśla też, że "jednym z podstawowych, najważniejszych obowiązków TVP powinno być rejestrowanie spektakli teatralnych, a później możliwie najszersza ich (i bezpłatna) dystrybucja".

Nie tylko warszawskie sceny

Rzecznik TVP zapewnia, że "Teatr Telewizji" nie zrezygnuje z produkcji własnych przedstawień. Ich liczba zostanie jednak nieco ograniczona, a na ich miejsce pojawią się przedstawienia nagrane w prawdziwych teatrach. Dodaje, że "Teatr TV" nie będzie "warszawocentryczny", a na antenie będą pojawiały się przedstawienia ze scen w całej Polsce.

Pytany, kto będzie decydował o doborze sztuk mówi, że takie decyzje będzie podejmowała redakcja "Teatru Telewizji" w porozumieniu Przemysławem Tejkowskim, wiceprezesem TVP odpowiedzialnym za "Jedynkę".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM