Rzeźba polskiego artysty stanie przed Ikeą w Rosji

Rosyjska Ikea zamówiła rzeźby u trzech wybitnych artystów, w tym Piotra Uklańskiego - finalisty Turner Prize i jednego z najdroższych polskich twórców - pisze magazyn ?The Art Newspaper? i blog Art Bazaar.

Oprócz Uklańskiego dyrekcja Ikei zamówiła dzieła sztuki u Szkota Jima Lambie i Jeppe Heina, duńskiego artysty mieszkającego w Berlinie. Rzeźby mają stanąć przed olbrzymim kompleksem Mega Teply Stan pod Moskwą. Istniejący obecne sklep zostanie przebudowany tak, by zwiedzający mogli spędzić tam cały dzień. Ikea chce połączyć "handel, sztukę i rozrywkę". Budowa będzie ukończona w 2012 roku.

- Nowy budynek będzie zupełnie inny od tego, który teraz się tu znajduje - mówił pomysłodawca projektu Simon Dance, pracujący dla Ikei od 2007 roku. Dance stwierdził, że jest "wielkim fanem sztuki publicznej" i zainspirowała go wystawa sztuki współczesnej w Sudeley Castle w Gloucestershire.

Wiadomo już, co artyści wykonają dla Ikei. Jeppe Hein chce zbudować labirynt z luster o długości 300 metrów i wysokości 24 metrów. Uklański stworzy wielką rzeźbę z metalu, która będzie widoczna z okalającej centrum autostrady. Lambie natomiast wykona nową wersję swojej pracy "Secret Affair", która zainspirowała Dance'a w Sudeley Castle.

Dance powiedział, że Ikea w sumie zamówi 4 do 5 rzeźb. Jedna z nich będzie zrobiona przez rosyjskiego artystę.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM