Najwyższe niemieckie odznaczenie dla Abakanowicz

Profesor Magdalena Abakanowicz została odznaczona Federalnym Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Odznaczenie wręczył polskiej artystce w warszawskiej rezydencji ambasador Niemiec z Polsce Michael H. Gerdts.

- Cieszę się, że mogłem profesor Abakanowicz przekazać - w imieniu prezydenta - najwyższe niemieckie odznaczenie, mianowicie Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą. Jest to z naszej strony wyraz najwyższego uznania zarówno dla niej jak i jej twórczości - powiedział Michael Gerdts.

Ambasador Gerdts podkreślił, że nadane przez prezydenta Horsta Kohlera odznaczenie ma także podkreślić wybitny i trwały wkład Magdaleny Abakanowicz w dialog kulturowy między Polską a Niemcami.

Profesor Abakanowicz podkreśliła, że jest bardzo związana ze wszystkimi ludźmi na całym świecie, których spotyka na swojej drodze, dlatego stara się znać wszystkie potrzebne języki, żeby się z nimi bezpośrednio porozumiewać.

Magdalena Abakanowicz zachwyca niemiecką publiczność swymi - entuzjastycznie przyjmowanymi wystawami - od wielu lat. Odgrywa tam też aktywną rolę w najważniejszych organizacjach środowiska artystycznego i intelektualnego w Niemczech.

Profesor Abakanowicz wcześniej została także odznaczona między innymi orderem Pour le Mérite za zasługi w dziedzinie nauki i sztuki, jest członkiem Akademii Sztuki w Berlinie oraz Saksońskiej Akademii Sztuki w Dreźnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM