Szokująca wystawa w MoMA. Zwiedzający ocierają się o nagie kobiety [ZOBACZ]

W nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej pojawiła się wystawa "Imponderabilia". Jej autorką jest Marina Abramović, artystka urodzona w byłej Jugosławii. Aby wejść na salę, gdzie wystawiono jej prace zwiedzający muszą pokonać wąskie przejście, które "tarasują" dwie nagie kobiety.

- Nie chciałem nadepnąć im na stopy - mówi Laurence Lallier, zwiedzający z Mortrelalu. Aby dostać się na salę wystawową mężczyzna musiał pokonać "zaporę" z dwóch nagich kobiet stojących w wąskim przejściu. - One obydwie były nagie, jednak to ja byłem zawstydzony - tłumaczy agencji AP.

Nagie kobiety to "element" ekspozycji zatytułowanej "Imponderabilia". Jej autorką jest urodzona w byłej Jugosławii artystka Marina Abramović. Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w 1977 r w Bolonii. Na jej premierze pojawiła się policja, która próbowała zamknąć szokującą ekspozycję.

Prace Abramovic przypomniała nowojorska MoMA. Wystawę można oglądać od tego tygodnia. Część zwiedzających ma jednak problem z wejściem na muzealną salę. Niektórzy goście krępują się faktem, że aby obejrzeć resztę eksponatów muszą ocierać się o stojące w wejściu nagie kobiety.

Wśród "eksponatów" są też dwie, odziane osoby, które dotykają się opuszkami palców i opierająca się plecami para, której włosy są ze sobą splecione. W innej części wystawy widzowie zobaczą nagą kobietę, na której ciele leży ludzki szkielet. - Widz nie czuję się tu jak podglądacz. Ma raczej wrażenie, że ogląda sztukę renesansową, tylko że "na żywo" - tłumaczy jeden ze zwiedzających.

63-letnia Marina Abramović jest uznawana za damę sztuki performance'u. W latach 60. szokowała publiczność i przekraczała granice swojej fizycznej wytrzymałości. W trakcie jednej z wystaw na oczach publiczności zażywała leki, po których traciła przytomność. Później nożem kaleczyła sobie ręce.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM