Picasso idzie na aukcję. Czy będzie rekordowa cena?

Na czerwcową aukcję w brytyjskim domu aukcyjnym Christie's wystawiono należący do fundacji Andrew Lloyda Webera obraz Picassa. Szacuje się, że zostanie sprzedany za 30-40 milionów funtów. Jest to najwyższa zakładana cena za obraz oferowany na aukcji w Europie.

Portret Angela Fernandeza de Soto, należący do błękitnego okresu Picassa, był już wystawiony na aukcję w 2006 r., podaje BBC News, jednak jego sprzedaż została zablokowana przez spadkobierców poprzedniego właściciela. Syn berlińskiego bankiera, który posiadał obraz przed wojną twierdził, że jego ojciec zmuszony był do sprzedaży dzieła po znacząco obniżonej cenie. Związane było to z ucieczką z hitlerowskich Niemiec. W styczniu tego roku spadkobiercy bankiera i fundacja zawarli ugodę, dzięki czemu obraz może wrócić na aukcję.

Jussi Pylkkanen, dyrektor Christie's na Europę, Rosję i Bliski Wschód mówi, że to jedno z najważniejszych dzieł sztuki oferowanych na aukcji od dziesięcioleci.

- Obrazy z błękitnego okresu, kiedy artysta miał dwadzieścia parę lat, wybrukowały drogę dla wszystkich modernistycznych ruchów dwudziestego stulecia - mówi Pylkkanen. - Ten portret będzie ozdobą każdej kolekcji czy muzeum.

Aukcja odbędzie się w Londynie 23 czerwca.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM