Tydzień kina hiszpańskiego pod znakiem Javiera Bardema

Dziś w Warszawie inauguracja 10.Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Zaprezentowane zostaną najciekawsze hiszpańskie filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe z ostatnich lat.

Wybrane zostały tytuły, które - jak zapewniaja organizatorzy - odzwierciedlają bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina hiszpańskiego. Zostaną zaprezentowane m.in. filmy z Javierem Bardemem z początków jego kariery. Będą to między innymi "Szynka, szynka" oraz "Złote jaja" w reżyserii Bigasa Luny.

Javier Bardem otrzymał Oscara za rolę psychopatycznego zabójcy w "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coen. Bardem pochodzi ze znanej aktorskiej rodziny, przed kamerą zadebiutował już w wieku sześciu lat. Grał m.in. u Pedro Almodovara w "Wysokich obcasach" i kilka lat później w "Drżącym ciele". Na początku lat 90. grał bardzo dużo, również w produkcjach telewizyjnych.

Projekcjom po raz piąty towarzyszyć będzie cykl spotkań z wybitnymi znawcami kultury hiszpańskiej.

Dokument "Ostatni scenariusz. Pamięci Bunuela" poświęcony życiu i twórczości najbardziej cenionego hiszpańskiego reżysera, będzie punktem wyjścia do rozmowy o nim jako człowieku i twórcy.

10. Tydzień Kina Hiszpańskiego będzie odbywał sie w kilku miastach - w stolicy w kinach Kultura, Muranów, Kinoteka od dziś do 25 marca; w Krakowie w dniach 20 - 26 marca; w Katowicach od 22 - 28 marca, a ponadto w Łodzi, Poznaniu i Gdańsku.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM