Jak Wielkanoc to w mieście Chopina grają Beethovena

Występem Szanghajskiej Orkiestry Symfonicznej zainaugurowano w Warszawie 14. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.

Festiwal przebiega w tym roku pod hasłem: "Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumana". Jedną z ciekawostek tegorocznego festiwalu jest prezentacja dziewięciu Symfonii Beethovena, w wykonaniu Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod dyrekcją Paavo Järviego. Pierwszy wieczór z symfoniami Beethowena, odbędzie się we wtorek 30 marca o 19.30 w Filharmonii Narodowej.

Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie także znakomitych pianistów. Wystąpią między innymi: Louis Lortie, Boris Berman, Julius-Jeongwon Kim, Kirill Gerstein, Janusz Olejniczak czy Mihaela Ursuleasa. Eric Le Sage wystąpi z recitalem "Romantyczne wizje Schumanna", a Rudolf Buchbinder zaprezentuje wszystkie sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena.

Na festiwalu będzie też urodzony w 1969 roku w San Pedro - Nelson Goerner, należący do najwybitniejszych pianistów swojej generacji, który oprócz tego, że wystąpi z recitalem, poprowadzi podczas festiwalu także kurs mistrzowski.

W tym roku zostanie również wykonana koncertowa wersja opery Euryanthe (czyt.euriante), Carla Marii von Webera. Solistom będzie towarzyszyć Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena nie zabraknie także Requiem, które zostanie wykonane w Wielki Piątek. W tym roku będzie to rzadko wykonywane Requiem Hectora Berlioza.

14. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena zakończy - w Wielką Sobotę, 3 kwietnia - czwarty wieczór z cyklu "Wszystkie symfo nie Beethovena".

Patronem medialnym festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, który także będzie transmitował cztery z festiwalowych koncertów (w tym koncert inauguracyjny). Pozostałe zostaną zarejestrowane i wyemitowane w późniejszym terminie. Podczas festiwalu na czterdziestu koncertach wystąpi ponad 1800 artystów. Obędzie się także sympozjum muzykologiczne pod festiwalowym hasłem: "Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumana".

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM