Europejski konkurs zmienił jej życie

Dwa miesiące temu wygrała konkurs na plakat Europy. Od tego momentu jej życie zmieniło się diametralnie. Wywiady, spotkania w telewizji i nowe wyzwania. Studentka poznańskiej ASP Maria Mileńko nie może się opędzić od zleceń na nowe projekty.

Studentka 3 roku Akademii Sztuk Pięknych z Poznania swoim plakatem podbiła Europę. Od razu skupiła na sobie zainteresowania mediów. Niemal codziennie udziela wywiadów, dzwonią do niej nie tylko polscy, ale i zagraniczni dziennikarze. - Miałam nagranie dla białoruskiej i ukraińskiej telewizji Bielsat, odzywały amerykańskie redakcje, m.in. jedna z gazet w Nowym Jorku, dzwoniła również angielska prasa - mówi w rozmowie z TOK FM Maria Mileńko.

Promocja sztuki, plakat dla Szczecina...

Przyznaje, że medialny szum wokół jej osoby trochę ją zaskoczył. - To był wielki szok. W ogóle tego się nie spodziewałam - dodaje Mileńko. Od czasu kiedy wygrała konkurs organizowany przez Komisję Europejską życie poznańskiej studentki zmieniło się bardzo. Co rusz dostaje nowe, ciekawe propozycje. Aktualnie pracuje nad plakatem dla Teatru Polskiego. - Plakat będzie promował najnowszą sztukę "Ich czworo" - tłumaczy Mileńko, która niebawem rozpocznie pracę nad kolejnym projektem. - Mam przygotować plakat dla Szczecina, który tak, jak Poznań ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. To nie wszystko. Współpracę z Marią Mileńko nawiązała też Politechnika Poznańska. - Chodziło o stworzenie gry na konkurs Imagine Cup organizowany przez firmę Microsoft - tłumaczy studentka. - Gra już powstała, czekamy teraz na jej dalsze etapy.

Mileńko nie ma wątpliwości, że wygrana w konkursie na plakat Europy otworzyła przed nią nowe możliwości. - To duży plus mieć coś takiego w swoim portfolio. Ma nadzieję, że nagroda i rozgłos pomogą po studiach znaleźć pracę.

Internauci wybrali: I love Europe

Póki co Maria realizuje swoje pomysły w niewielkiej pracowni w swoim mieszkaniu na poznańskim Dębcu. - W wolnych chwilach, a jest ich coraz mniej tworzę litery gipsowe, mówi młoda artystka.

Zwycięski plakat Marii Mileńko - I love Europe, uznany przez internatów za najlepszy.

9 maja zostanie oficjalnie zaprezentowany w Brukseli. Później pojawi się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Równocześnie ogromny billboard ze zdjęciem pracy studentki zawiśnie na poznańskim Zamku.

Na swoim plakacie Mileńko umieściła szklankę, a w niej porozrzucane, różnokolorowe litery, składające się w jeden wyraz - EUROPE. Na koniec pracę podpisała: "Mój ulubiony miks. Ludzie. Miejsca. Kultury." - Chciałam pokazać, że to, co mi się najbardziej podoba to jest taki miks, miks kulturowy". Dlaczego swoje uczucia związane z Europą przedstawiła właśnie za pomocą koktajlu"? Bo Europa jest takim koktajlem, gdzie wszystko jest wymieszane, wszystko się ze sobą łączy i spotyka, tłumaczy pomysł na plakat Maria Mileńko.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM