Maciejowski w krakowskim Muzeum Narodowym. Pierwsza tak duża prezentacja

Krakowskie Muzeum Narodowe pokaże prace Marcina Maciejowskiego - rysownika i malarza, jednego z najciekawszych i najbardziej znanych artystów młodszego pokolenia. To pierwsza tak duża prezentacja jego twórczości.

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, na powierzchni 1000 metrów kwadratowych, będzie można zobaczyć ponad sto obrazów, w większości z ostatnich lat, wypożyczonych z kolekcji muzealnych i prywatnych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Kilka prac artysta namalował specjalnie na ten swój pierwszy, indywidualny pokaz w muzeum.

Marcin Maciejowski zadebiutował w Krakowie w latach 90. XX wieku, więc jego postawa artystyczna kształtowała się w epoce transformacji, gdy skutkiem przemian ekonomicznych i społecznych był dynamiczny rozwój mass mediów. W swoim malarstwie, z założenia - realistycznym, artysta prowadzi dialog z nimi oraz reprezentowaną przez nie kulturą popularną. Medialne zapożyczenie to ważna cecha tego malarstwa: miejsce klasycznego, akademickiego "studium z natury" zajmuje "studium" z amatorskiej fotografii, ilustracji wyciętej z gazety, kadru filmowego lub Internetu. Kolekcjonowane przez niego wycinki i fotografie składają się na swoiste medialne archiwum.

Aranżacja wystawy Tak jest nawiązuje do filmu Charliego Kaufmana Synecdoche, New York (2008 r.), w którym reżyser teatralny, być może alter ego samego Kaufmana, buduje w gigantycznej, poprzemysłowej hali replikę miasta, by umieścić w niej spektakl mający zastąpić realne życie. Widz, który przyjdzie do muzeum, odniesie wrażenie, że wędruje po placach, ulicach, zakamarkach i pasażach "sztucznego" miasta. W takiej scenerii umieszczone zostały poszczególne odsłony wystawy, inspirowane tytułami obrazów artysty.

"Tak jest. Marcin Maciejowski", Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny, 26 marca - 23 maja 2010.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM