"Cudowne dziecko" fortepianu gra Beetovena w Warszawie

W Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi dziś "cudowne dziecko" fortepianu - jedenastoletni Chińczyk Marc Yu. Koncert odbywa się w ramach XIV Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Festial nawiązuje w tym roku do 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna i z zatytułowany jest "Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumanna".

Zaproszony na koncert młody artysta z Chin wykona wieczorem Grande Polonaise Brillante na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina - mówi IAR Elżbieta Penderecka, dyrektor festiwalu.

Marc Yu występuje od 6 roku życia. Jego idolem jest pianista Lang Lang, któremu zadedykował koncert podczas rozdania nagród Grammy w 2008 roku. Artyści wystąpili także razem między innymi podczas BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall (w sierpniu 2008) i w nowojorskiej Carnegie Hall (w październiku 2009).

Wieczorny koncert w Filharmonii Narodowej rozpocznie się o 19.30. Oprócz Marca Yu, podczas koncertu wystąpi także Elisabeth Leonskaja, która zadebiutowała na festiwalu w Salzburgu w 1979 roku, zyskała uznanie i od tego czasu nieustannie jest zapraszana z recitalami na międzynarodowe festiwale muzyczne, będąc także częstym gościem najsławniejszych sal koncertowych świata.

Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej, którą poprowadzi Leopold Hager. W programie - Ludwig van Beethoven - I Koncert fortepianowy, Fryderyk Chopin: Andante spianato i Grande Polonaise Brillante na fortepian i orkiestrę oraz Robert Schumann - III Symfonia Es-dur "Reńska".

Wcześniej, o godzinie 17.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej wystąpi z recitalem pianista Eric Le Sage, który zaprezentuje utwory Roberta Schumanna: Blumenstück, 3 Romanse, Humoreskę i Etiudy symfoniczne.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM