"Polityka" nagrodziła biografię Giedroycia. "Pisana nie na klęczkach"

Redakcja Polityki ogłosiła laureatów Nagród Historycznych 2010. W kategorii prac naukowych i popularno-naukowych zwyciężyła książka Magdaleny Grochowskiej "Jerzy Giedroyć", zdaniem jurorów niezwykle bogata, wnikliwa, biografia twórcy i redaktora paryskiej 'Kultury" ; jak powiedział szef jury Marian Turski "bografia prawdziwa, bo pisana nie na klęczkach".

W kategorii wydawnictw źródłowych jury nagrodziło pracę zbiorową pod tytułem "Polscy jeńcy wojenni w niewoli sowieckiej w latach 1919-1922". Z kolei w dziale pamiętniki, relacje, wspomnienia nagrodzono Daniela Kadłubca za opracowanie i wstęp do książki pt "Jan Szczepański. Dzienniki 1935-45"

Jury przyznało ponadto nagrodę za debiut - otrzymała ją Zofia Wójcicka autorka książki "Przerwana żałoba. Polskie spory wokół pamięci nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady 1944-1950".

Redaktor naczelny "Polityki Jerzy Baczyński powiedział, że Nagrody Historyczne przyznawane od ponad 50 lat dziś nabierają szczególnego znaczenia edukacyjnego: "Początkowo chodziło głównie o odkrywanie białych plam - mówił Jerzy Baczyński - dziś przede wszystkim chodzi o dostarczenie rzetelnej wiedzy historycznej, by ci, którzy się na ten temat wypowiadają, wiedzieli więcej niż mogą się dowiedzieć w szkole, która programy nauczania historii dziwnie deformuje i ogranicza" - dodał redaktor naczelny 'Polityki".

Nagrody Historyczne Polityki przyznawane są z przerwami od 1959 roku.

DOSTĘP PREMIUM