"W obłokach dymu, trochę jak teledysk" - magiczna promocja Polski na EXPO 2010 w Szanghaju

Koncert na 100 fortepianów, wystawa "wlepek" miejskich oraz chopinowska noc klubowa - między innymi w ten sposób Polska będzie się promować na Wystawie Światowej w Szanghaju. "Polska się uśmiecha" - to hasło naszego pawilonu na EXPO 2010.

W Szanghaju trwa wielkie odliczanie do rozpoczęcia EXPO. Dziś wieczór w mieście określanym mianem Paryża Wschodu odbędzie się przygotowana z wielkim rozmachem ceremonia otwarcia Wystawy Światowej. Otwarcie polskiego pawilonu nastąpi jutro w południe.

Bez chlebów na łopianie i dziewcząt w łowickich zapaskach

Polski pawilon jeszcze na etapie projektu był zaliczony do 6 najciekawszych pod względem architektonicznym na szanghajskim EXPO - wszystko dzięki oryginalnej elewacji nawiązującej do tradycyjnych wycinanek. Jego wnętrza kryją nowoczesne multimedialne prezentacje, które będą zachęcać zwiedzających do odwiedzenia Polski.

Oficjalna strona polskiego pawilonu

- Nie chcemy chlebów na łopianie, ani dziewcząt w łowickich zapaskach. Polska promuje się w nowoczesny sposób - opowiada Sławomir Majman, Komisarz Generalny Polskiej Sekcji EXPO - Kilkadziesiąt efektów specjalnych, wszystko odbywa się w ciemnościach, otoczone obłokami dymu. Wygląda trochę magicznie, trochę jak teledysk - dodaje.

Tomek Bagiński stworzył film pokazujący historię Polski

Do stworzenia koncepcji wnętrza pawilonu zaproszono najwybitniejszych polskich twórców różnych pokoleń, między innymi reżysera Borysa Lankosza, dokumentalistę Andrzeja Fidyka lub scenografa Borysa Kudlickę. Ośmiominutowy film animowany pokazujący historię Polski stworzył nominowany do Oscara reżyser Tomasz Bagiński.

Polska wystawa na EXPO to największa w ostatnich latach akcja promocyjna naszego kraju w Azji. Składa się na nią kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, misje gospodarcze i różnorodne debaty z udziałem przedstawicieli Polski i Chin.

Głowy państw na inauguracji najdroższej Wystawy Światowej w historii

W ceremonii otwarcia EXPO wezmą udział oficjalne delegacje z wielu państw - wśród nich prezydenci Francji, Korei Południowej oraz Rosji. Ceremonii ma towarzyszyć pokaz sztucznych ogni.

Szanghajskie EXPO to najdroższa Wystawa Światowa w historii. Według informacji przekazywanych przez chińskie media, przygotowanie EXPO pochłonęło około 58 miliardów dolarów amerykańskich.

Tegoroczne EXPO to także rekordowa liczba wystawców. Swoje osiągnięcia prezentują delegacje ze 189 państw. Własny pawilon po raz pierwszy ma także Korea Północna.

Organizatorzy szacują, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy Wystawę Światową odwiedzi nawet 100 milionów osób, lecz w przeważającej większości będą to mieszkańcy Chin.

Tereny EXPO zajmują powierzchnię większą od terytorium Monako. Żeby zwiedzić wszystkie pawilony i ekspozycje zaprezentowane na terenach wystawowych, potrzeba co najmniej kilku dni. Pierwsi zwiedzający wejdą na tereny EXPO już w sobotę rano. W najbliższym czasie organizatorzy spodziewają się codziennie ponad 500 000 gości na terenach Wystawy Światowej.

Oficjalna strona EXPO 2010 w Szanghaju

DOSTĘP PREMIUM