Rękopis piosenki autorstwa Johna Lennona pójdzie pod młotek

Kartka z zapisanymi przez Johna Lennona słowami piosenki "A Day in the Life", ostatniego utworu na płycie Beatlesów "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", będzie wystawione na licytację w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's.

- To rewolucyjna piosenka, która wyznaczyła przemianę Beatlesów z pop-ikon w prawdziwych artystów - zachwycał się menedżer domu Sotheby's.

Kartka trafi na aukcję 18 czerwca. Przedstawiciele domu aukcyjnego liczą, że zostanie ona sprzedana za 500-700 tys. dolarów. Dotychczasowy rekord za wylicytowany rękopis piosenki Beatlesów należy do "All You Need Is Love", sprzedanego w 2005 roku za okrągły milion dolarów.

Kartka jest zapisana z obu stron. Na jednej stronie jest wstępny szkic słów piosenki, z licznymi wykreśleniami i błędami, na drugiej zapisano słowa dużymi literami, jest tam także mniej poprawek.

Kartka poprzednio należała do menedżera tras koncertowych The Beatles - Mala Evansa. Rękopis daje wgląd w metody twórcze Johna Lennona i Paula McCartneya. Lennon zazwyczaj notował słowa piosenki, a McCartney wtrącał później wersy swojego autorstwa.

"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" jest uważany przez wielu krytyków za najważniejszy album w historii. Płyta zdobyła w 1968 roku cztery nagrody Grammy i przez wiele tygodni była najlepiej sprzedającym się krążkiem w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

DOSTĘP PREMIUM