TOKultura. Co warto zobaczyć? Czekamy na Wasze propozycje

Świetny festiwal dokumentu w Warszawie, film z doborową obsadą i święto mody w Łodzi. Czyli nasz subiektywny wybór najciekawszych wydarzeń tygodnia. Interesujesz się kulturą? Piszesz bloga? Zapraszamy do współtworzenia cyklu. Czekamy na Wasze teksty i zapowiedzi.

* Z okazji wydania przez Agorę serii "Książki wybrane" Tadeusza Konwickiego, dziś o 19 w Warszawie w ramach Klubu "Goście Gazety" odbędzie spotkanie z pisarzem. Poprowadzi je Tadeusz Sobolewski.

Kliknij, by zobaczyć więcej

Seria "Książki wybrane" Tadeusza Konwickiego obejmuje wszystkie najważniejsze utwory prozatorskie pisarza - po raz pierwszy drobiazgowo zrekonstruowane na podstawie rękopisów, z przywróconymi fragmentami wyciętymi przez cenzurę. Wszystkie zmiany zostały uzgodnione z Autorem. W 12 tomach serii ukaże się 17 tytułów, m.in. "Mała Apokalipsa" - najbardziej znana na świecie książka Konwickiego; "Bohiń" - jedna z najpoczytniejszych i najpiękniejszych, a także "Wniebowstąpienie", "Sennik współczesny", "Zwierzoczłekoupiór", " Kalendarz i klepsydra", "Nic albo nic", "Kronika wypadków miłosnych", "Wschody i zachody księżyca", " Rojsty". Suplementem do serii jest audiobook z "Wniebowstąpieniem" czytanym przez Andrzeja Łapickiego, który jest dołączony do publikowanej po raz pierwszy pracy Jana Walca pt. "Tadeusza Konwickiego przedstawianie świata".

Seria, przygotowana przez Agorę w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej, to pierwsze zbiorowe wydanie dzieł Tadeusza Konwickiego. Dodatkowym jej atutem są ilustracje - m.in. nigdy niepublikowane (jak w wypadku "Dziury w niebie" czy "Sennika współczesnego") rysunki Danuty Konwickiej, żony pisarza, oraz jego samego.

* Oprócz znanych i szanowanych reżyserów, jak m.in. Werner Herzog, na festiwalu Planet Doc Review w Warszawie pojawili się także bohaterowie festiwalowych filmów. Wśród nich Sebastian Marroquine, syn narkotykowego bossa z Kolumbii Pabla Escobara.

Kliknij, by zobaczyć więcej

Sebastian Marroquine jest bohaterem poruszającego dokumentu "Grzechy mojego ojca", w którym szczęśliwe życie rodzinne brutalnie zderza się z faktami z policyjnych kronik.

- Przełomowe było pierwsze 10 minut, które nastąpiły po tym, kiedy telefonicznie zagroziłem zemstą wszystkim ludziom odpowiedzialnym za śmierć mojego ojca - powiedział na spotkaniu z publicznością Sebastian Marroquine. - To był moment głębokiej refleksji nad wagą słów, które właśnie wypowiedziałem i była to chwila, w której zrozumiałem, że jeśli to zrobię, powtórzę historię swojego ojca. A nie chciałbym tego ani dla siebie ani dla swojej rodziny.

Kamera towarzyszy Marroquinowi m.in. podczas spotkań z synami zamordowanych przez Escobara przeciwników politycznych.

- W dalszym ciągu spotykam się z dziećmi zamordowanych polityków, zwłaszcza z rodziną Lara, rzadziej z rodziną Galanów. Dla mnie ten film nie skończył się wraz z napisami końcowymi. Swoją misję kontynuuję spotykając się także z dziećmi innych osób zabitych na rozkaz mojego ojca.

Najbliższa projekcja filmu dziś o 18 w kinie Muranów. TOK FM jest patronem medialnym 7. edycji festiwalu Planete Doc Review.

* Spektakl Studia Teatralnego Koło "Daj przestrzeń" składa się z dwóch części. Pierwsza, realistyczna, przenosi widzów do domku na wsi, w którym grupa studentów przygotowuje się do egzaminu.

Kliknij, by zobaczyć więcej

Na drugą część składa się siedem, kolejno następujących po sobie snów, w których abstrakcyjny świat miesza się z rzeczywistymi pragnieniami i lękami bohaterów. Mniej lub bardziej skrywane osobiste historie łączą postaci w zagadkowy hieroglif wzajemnych zależności.

"(...) A jak już tutaj dotarliśmy, napaliliśmy w piecu, zaparzyliśmy kolejny dzbanek kawy i odkryliśmy, że wokół nas tylko bezkresna biel zasp śnieżnych, to przez przypadek pozwoliliśmy sobie na chwilę szczerości wobec siebie samych. Nasze pragnienia i lęki nabrały mocy. Wszystko wokół stało się wyrazistsze. Nieporadność w marzeniu i strach przed słabością stopione w jedną wielką kulę śnieżną zaczęły toczyć się w dół ścieżki, a my nie mogliśmy, albo raczej nie chcieliśmy ich zatrzymać.

Wieczorem poszliśmy spać. I każdy z nas przyśnił sobie inny sen. Te, jak zwykle, pojawiły się nieproszone, by rano odejść, pozostawiając nas w pidżamach i ze zmarzniętymi stopami. Takich sobie ludzi. Pięknych ludzi?"

Spektakl Studenckiego Teatru Praskiego w ramach projektu Studia Teatralnego Koło "Daj przestrzeń". Scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski; występują: Agata Dyczko, Antoni Ferency, Katarzyna Joda, Jakub Kiersikowski, Kinga Kosik, Katarzyna Krzyszkowska, Patryk Wernio; rezerwacja bezpłatnych wejściówek: samorzad@at.edu.pl. Spektakl powstał ze środków WZ UW, samorządu studentów i studenckiej fundacji inicjatywy twórczej.

Tekst: Katarzyna Joda

* Wielkie święto mody, czyli Fashion Week w Łodzi. Najważniejsze w wydarzenie roku w branży mody. Po raz drugi w Łodzi. Czego można się spodziewać w tym roku?

Kliknij, by przeczytać więcej

Łódź odwiedzą m. in. Kenzo i Nuno Gama. Będzie obiad pod chmurami, który jest jedną z atrakcji Fashion Week w Paryżu i Nowym Jorku. Żeby dostać się na pokazy najsłynniejszych projektantów potrzebne są wejściówki. Jednak dla zainteresowanych, którzy nie są szczęśliwymi posiadaczami biletów, otwarte będą m.in. wystawy studentów ASP.

* Na co do kina? "Człowiek, który gapił się na kozy", czyli z Ewan McGregor i George Clooney w czarnej komedii. "Cudaczna, odjechana" - napisał o komedii Paweł Mossakowski. Film "Człowiek, który gapił się na kozy" (USA/Wlk. Brytania, reż. Grant Heslov) zrealizowano według książki Jona Ronsona. Oprócz McGregora i Clooneya, w obsadzie jest też m.in. Jeff Bridges.

Kliknij, by przeczytać więcej

Główny bohater, reporter Bob Wilton (McGregor), poszukując kolejnego sensacyjnego tematu, wpada na trop tajnej amerykańskiej jednostki wojskowej, złożonej z żołnierzy posiadających zdolności paranormalne i zajmujących się tzw. zdalnym postrzeganiem. Ich zmagania z wrogiem mają odbywać się głównie poprzez wpływanie na umysły przeciwników. Wilton korzysta z informacji pochodzących od niejakiego Lyna Cassady'ego (Clooney), który twierdzi, że sam wchodził w skład tajemniczego oddziału. Dziennikarz trafia do obozu szkoleniowego prowadzonego przez zbuntowanego psychiatrę. Tam staje się uczestnikiem niezwykłej rozgrywki.

* W sali prób Teatru Wielkiego w Warszawie zakończyły się ostatnie przygotowania do premiery spektaklu baletowego o Fryderyku Chopinie. Jak zapowiadają jego twórcy, to nie będzie kolejna, zwykła sceniczna kreacja losów wielkiego romantycznego kompozytora, a pełna pasji opowieść o życiu człowieka-geniusza, rozdartego między naturą ludzką i pragnieniem szczęścia a muzycznym powołaniem i bezwzględną służbą sztuce.

Kliknij, by przeczytać więcej

Autorem choreografii jest Francuz Patrice Bart. Koncepcję muzyczną spektaklu opracował Stanisław Leszczyński, a literacki sens w chopinowskiej muzyce odnalazł pisarz i tłumacz Antoni Libera.

Premiera spektaklu 9 maja w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Zapraszamy Was do współtworzenia naszego cyklu. Przysyłajcie do nas ciekawe zapowiedzi i recenzje wydarzeń. Będziemy je publikować co piątek. A autorzy najciekawszych tekstów zostaną nagrodzeni . Na teksty czekamy: kontakt_tokfm@agora.pl.

DOSTĘP PREMIUM