Londyńskie muzeum Tate Modern świętuje 10 urodziny. Otworzyło Brytyjczyków na sztukę nowoczesną

10 lat temu powstało londyńskie muzeum Tate Modern. W środę będzie świętować swoje urodziny. Przez cały okres swojego istnienia dorobiło się statusu jednego z najważniejszych ośrodków promujących sztukę nowoczesną. To też nieodłączny punkt na turystycznej mapie Londynu, który odwiedziło już 45 mln zwiedzających.

Kiedy 12 maja 2000 r. królowa Elżbieta II otwierała muzeum mało kto wierzył, że placówka może odnieść sukces. Dziś ten stojący nad brzegiem Tamizy budynek dawnej elektrowni przyciąga miliony zwiedzających. Dyrekcja Tate Modern obliczyła, że w trakcie 10 lat swojej działalności muzeum odwiedziło 45 mln gości.

W Tate można było obejrzeć ekspozycje największych twórców sztuki nowoczesnej. Wystawiano tam dzieła takich sław jak Edward Hopper, Frida Kahlo, Salvador Dali czy Pablo Picasso. Każdego roku muzeum prezentuje prace artystów, których nazwiska są aktualnie "najgorętsze" na rynku sztuki.

Sukces polskiego artysty

Wielkim powodzeniem cieszyła się wystawa polskiego rzeźbiarza i autora instalacji Mirosława Bałki. Artysta stworzył ogromny metalowy kontener, którego wnętrze jest całkowicie ciemne i dodatkowo pokryte materiałem pochłaniającym światło. Jedynym źródłem światła docierającego do zwiedzających będących wewnątrz tej instalacji jest prostokątny otwór wejściowy, do którego prowadzi rampa. Praca Bałki interpretowana jest jako nawiązanie do wydarzeń dwudziestowiecznej i najnowszej historii Polski - Holokaustu, przemian i związanej z nimi niepewności czy też emigracji.

Otworzyli Brytyjczyków na sztukę nowoczesną

Krytycy twierdzą, że powstanie Tate wypełniło lukę na brytyjskim rynku sztuki. Dziesięć lat temu Londyn był jedną z nielicznych zachodnioeuropejskich stolic, które nie mogło się pochwalić taką placówką.

- Brytyjczycy początkowo z pewną nieufnością podchodzili do sztuki nowoczesnej. Dzisiaj jest ona wszędzie - mówi dziennikowi "Daily Telegraph" Michael Craig Martin, były kurator muzeum. Jego zdaniem zasługą Tate jest fakt, że sztuka nowoczesna stała się nieodłączną częścią brytyjskiego życia kulturalnego. - Kiedy muzeum powstawało, nikt nie spodziewał się, że odniesie ono taki sukces. Ludzie polubili jednak to miejsce od chwili, kiedy pierwszy raz otworzyło ono swoje drzwi -dodał.

Sukces "rozpycha" muzeum

Tate Modern zajmuje budynek po byłej elektrowni. Najsłynniejszym pomieszczeniem muzeum jest ogromna hala turbin, w której swoje miejsce znajdują najważniejsze i najbardziej imponujące ekspozycje. Swoje ogromne instalacje ze stali i pleksi prezentował tam rzeźbiarz Anish Kapoor. To autor projektu wieży, która ma się stać symbolem londyńskiej wioski olimpijskiej na igrzyskach w 2012 r.

Każdego roku Tate odwiedza ok. 5 mln zwiedzających. Spektakularny sukces sprawił, że muzeum stało się "za ciasne". W 2012 r za sumę 250 mln euro ma powstać nowa część budynku.

Swoje 10 urodziny muzeum będzie świętować przez pięć dni. Goście, którzy w tym czasie odwiedzą jego siedzibę zostaną poczęstowani kawałkiem ogromnego, urodzinowego tortu.

DOSTĘP PREMIUM