TOKultura. Co warto zobaczyć? Czekamy na Wasze propozycje

Do Lublina przyjeżdża czołówka nowojorskiej awangardy. Zorm, Glass, Anderson - te nazwiska mówią same za siebie. Do Krakowa też warto się wybrać, tam można, a nawet trzeba, zobaczyć prace brytyjskich fotografów. Oto nasz subiektywny wybór najciekawszych wydarzeń tygodnia. Interesujesz się kulturą? Piszesz bloga? Zapraszamy do współtworzenia cyklu. Czekamy na Wasze teksty i zapowiedzi.

John Zorn, Philip Glass i Laurie Anderson od soboty w Lublinie. Do tego polskie "Gorzkie żale", grecka "Odyseja" i pierwsze wykonanie nowego utworu Arvo Pärta. Idea Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody" (od 15 do 22 maja) polega na łączeniu tradycji muzyki archaicznej i nowoczesnych poszukiwań.

Kliknij, by zobaczyć więcej

W tym roku festiwal otworzy wspólny koncert nowojorskiej awangardy: saksofonisty i kompozytora Johna Zorna i Laurie Anderson, gwiazdy eksperymentalnego popu (zabraknie Lou Reeda. który wczoraj odwołał swój przyjazd). W programie także występ The Philip Glass Ensemble oraz wieczór z estońską sławą muzyki współczesnej Arvo Pärtem.

Zaplanowano premiery aż ośmiu oryginalnych projektów muzycznych. Ciekawie zapowiada się "Odyseja" - wspólny koncert greckich emigrantów z Polski i Holandii: jazzmanów Antimosa Apostolisa i Jorgosa Skoliasa, kompozytora Yannisa Kyriakidesa i Grigorisa Ikonomu, twórcy zespołu Helen i kompozytora piosenek Eleni. Jego tematem ma być metaforyczna podróż do ojczyzny Homera. Inny projekt to "Gorzkie żale" - tradycyjne polskie nabożeństwo żałobne w wykonaniu zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej. Śpiewakom towarzyszyć będzie warszawska grupa Cellonet pod dyrekcją Andrzeja Bauera, która wykona napisany specjalnie utwór Aleksandra Kościówa, polskiego kompozytora współczesnego.

Od piątku w Krakowie trwa Miesiąc Fotografii. Miesięczny festiwal to cały cykl imprez, które kręcą się dookoła kilku wystaw zdjęć brytyjskich fotografów odbywają się na terenie całego miasta - to wykłady, spotkania, warsztaty, mecze (sic!), spotkania, dyskusje.

Kliknij, by zobaczyć więcej

Nie do przegapienia jest wielka ekspozycja w Muzeum Narodowym. " Fakty z życia . Fotografia brytyjska 1974-1997" to zbiór fotografii dziesięciu najważniejszych artystów tego okresu. W salach na I piętrze mamy esencję tego, co w ostatnim ćwierćwieczu (jak to brzmi) w brytyjskiej fotografii się wydarzyło. Zdjęcia wywrócą myślenie o Wielkiej Brytanii znanej z serialu "Co ludzie powiedzą". Kwieciste tapety i porcelanowe filiżanki ustępują miejsca brudnym, zaniedbanym domom, w których mieszkają brzydcy ludzie. To zdjęcia z czasów sprzed Photoshopa. Gdzie brzydki świat celowo zbrzydza się jeszcze bardziej - przez stosowanie krzykliwych kolorów, prześwietlanie zdjęć, używanie lamp, które uwypuklają to, co mogłoby się schować w półmroku.

Przez cały nadchodzący miesiąc dużo będzie o zdjęciach, które powstały na Wyspach Brytyjskich i mają pokazać, jakie jest codzienne życie Brytyjczyków? A jakie jest? Przekonaj się w Krakowie. Więcej o imprezie i szczegółowy program tutaj

Nowy film Ridleya Scotta "Robin Hood" - z Russelem Crowem, "Samotny człowiek" z nominowaną do Oscara rolą Colina Firtha oraz film Jane Campion "Jaśniejsza od gwiazd", opowieść o romansie angielskiego poety Johna Keatsa trafiają do polskich kin. My polecamy ten pierwszy film, może nieco popowy, ale za to z jakim rozmachem zrobiony...

Kliknij, by zobaczyć więcej

"Robin Hood", historia rozgrywająca się w XIII wieku, to kolejne wspólne przedsięwzięcie Scotta i Crowe'a. W 2000 r. Crowe zagrał główną rolę w "Gladiatorze" Scotta, filmie uhonorowanym pięcioma Oscarami.

Scott przedstawił początki historii Robin Hooda, łucznika w służbie króla Ryszarda Lwie Serce. Po śmierci Ryszarda, Robin of Loxley (Crowe) udaje się do Nottingham - nękanego przez despotycznego szeryfa i nałożone przez niego, rujnujące lokalną ludność, podatki. Pragnąc wyzwolić ludzi z ucisku tyrana, Loxley gromadzi wokół siebie grupę towarzyszy wyjętych spod prawa.

W obsadzie "Robin Hooda" są też m.in.: Cate Blanchett (jako Lady Marion), Matthew Macfadyen (jako Szeryf z Nottingham), William Hurt i Vanessa Redgrave.

Koncert holenderskiej trębaczki jazzowej, Saskii Laroo, zwanej "Lady Miles Davis" odbędzie się w sobotę w Centralnym Basenie Artystycznym o godzinie 21.00. Saskia zagra także wcześniej, koło godz. 13.00 w niecodziennej scenerii podczas Festynu "O Holender" na ulicy Kubusia Puchatka w ramach holenderskich klimatów.

Kliknij, by zobaczyć więcej

Saskia Laroo - gra na trąbce, śpiewa, jest także producentką - albumy z jej muzyką cieszą się dużym powodzeniem na całym świecie. To niezwykła osobowość, swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała już jako ośmioletnia dziewczynka w Het Brass Band of Fanfare w rodzinnym Den Ilp, potem było Konserwatorium oraz Muziekpedagogische Akademie w Hilversum. W tajniki jazzu wprowadzali ją wybitni holenderscy jazzmani, Roy Raaymakers oraz Ack van Rooyen. Później były własne zespoły i współpraca z najważniejszymi innowatorami jazzu: Wyntonem Marsalisem, grupą Yellowjackets, Georgem Bensonem, Billym Prestonem czy Teddym Edwardsem.

W sobotę Saskia zagra z zespołem w składzie: Saskia Laroo - trąbka, wokal; C.I.A (Clara Opoku) - wokal; Warren Byrd - klawisze, wokal; Maarten Bakker - bas; Dorota Piotrowska - perkusja; Saskia Laroo z zespołem i polsko-holenderscy DJ-e. Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, Warszawa (budynek za Sheratonem); 15 maja 2010 r. początek imprezy o godz. 19.30 (koncert o godz. 21.00).

* "Piękni ludzie". Spektakl Studia Teatralnego Koło "Daj przestrzeń" składa się z dwóch części. Pierwsza, realistyczna, przenosi widzów do domku na wsi, w którym grupa studentów przygotowuje się do egzaminu.

Kliknij, by zobaczyć więcej

Na drugą część składa się siedem, kolejno następujących po sobie snów, w których abstrakcyjny świat miesza się z rzeczywistymi pragnieniami i lękami bohaterów. Mniej lub bardziej skrywane osobiste historie łączą postaci w zagadkowy hieroglif wzajemnych zależności.

"(...) A jak już tutaj dotarliśmy, napaliliśmy w piecu, zaparzyliśmy kolejny dzbanek kawy i odkryliśmy, że wokół nas tylko bezkresna biel zasp śnieżnych, to przez przypadek pozwoliliśmy sobie na chwilę szczerości wobec siebie samych. Nasze pragnienia i lęki nabrały mocy. Wszystko wokół stało się wyrazistsze. Nieporadność w marzeniu i strach przed słabością stopione w jedną wielką kulę śnieżną zaczęły toczyć się w dół ścieżki, a my nie mogliśmy, albo raczej nie chcieliśmy ich zatrzymać.

Wieczorem poszliśmy spać. I każdy z nas przyśnił sobie inny sen. Te, jak zwykle, pojawiły się nieproszone, by rano odejść, pozostawiając nas w pidżamach i ze zmarzniętymi stopami. Takich sobie ludzi. Pięknych ludzi?"

Spektakl Studenckiego Teatru Praskiego w ramach projektu Studia Teatralnego Koło "Daj przestrzeń" pt. "Piękni ludzie".Rrezerwacja bezpłatnych wejściówek: samorzad@at.edu.pl. Spektakl odbędzie się 18 maja o godzinie 19.00 w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie na ul. Miodowej 22/24.

Nadesłane: Katarzyna Joda

I na koniec dla warszawiaków i fanów Warszawy. "Ulica Chłodna", czyli niezwykła wystawa.

Kliknij, by zobaczyć więcej

- Pod zdawałoby się wieloznaczną nazwą ulicy: Chłodna kryje się "zapisane" w milczącym bruku granitowej nawierzchni barwne życie jej mieszkańców splecione nierozerwalne z dziejami całego miasta na przestrzeni kilkuset lat. A zatem wystawa adresowana jest nie tylko do mieszkańców związanych emocjonalnie z ulicą Chłodną, czy szerzej - rejonem określonym mianem "dzikiego zachodu", lecz również do wszystkich Warszawiaków. To wspólne sięganie pamięcią do naszych wspólnych korzeni pozwoli poszerzyć swoją wiedzę, lepiej poznać uwarunkowania przeszłych wydarzeń, rozbudzić wyobraźnię czy znaleźć inspirację -napisał Artur Nadolski, opiekun merytoryczny wystawy.

 

Zapraszamy Was do współtworzenia naszego cyklu. Przysyłajcie do nas ciekawe zapowiedzi i recenzje wydarzeń. Będziemy je publikować co piątek. A autorzy najciekawszych tekstów zostaną nagrodzeni . Na teksty czekamy: kontakt_tokfm@agora.pl.

DOSTĘP PREMIUM