Teledysk o powstaniu warszawskim - zagrają: Damięcki, Buchowiec i Stormare

Znany z nawiązywania do polskiej historii popularny szwedzki zespół heavy metalowy Sabaton od wtorku kręcić będzie w stolicy teledysk do piosenki poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Na planie oprócz muzyków mają wystąpić znani aktorzy, także polscy.

Zdjęcia do utworu "Uprising" czyli "Powstanie" będą kręcone na terenie zakładów Norblina, w tym czasie do muzyki Szwedów powstanie fabularny obraz, w którym zobaczymy rekonstrukcję rzezi woli. Posłuchajcie jak brzmi "Uprising", warto zwrócić uwagę na wyśpiewany po polsku wers: "Warszawo walcz!"

Na planie wystąpi Mateusz Damięcki w roli powstańca i Monika Buchowiec w roli sanitariuszki. Szczególnie ciekawie natomiast zapowiada się rola generała SS, wcieli się w niego Peter Stormare, znany między innymi z filmu "Tańcząc w Ciemnościach" czy "Fargo". Sam aktor od dłuższego czasu jest miłośnikiem szwedzkich metalowców.

- To wspaniałe, że zespół rockowy zajmuje się tak delikatnym tematem i ostrzega młodych ludzi przed złem. Ze złem trzeba walczyć grając dobry rock'n'roll - tłumaczy ze śmiechem swoją decyzję o udziale w teledysku.

Reżyserii podjął się Jacek Raginis, który realizował także klip do piosenki "40:1", które przyniosła Szwedom popularność w Polsce.

Zdjęcia mają zakończyć się do piątku, kiedy nastąpi premiera albumu Szwedów zatytułowanego "Coat of arms". Znajdzie się na nim kompozycja "Uprising". A czy możemy się spodziewać kolejnych nagrań z polską historią w tle? Niewykluczone, bo tematy wojenne jeszcze długo będą obecne w piosenkach Sabaton.

- Ludzie wciąż popełniają te same błędy, ale na szczęście historia może nas czegoś nauczyć - mówi wokalista Joakim Brodén. Aż ciśnie się na usta pytanie czy Szwedzi podejmą kiedyś temat najazdu na Polskę w 1655 roku, zwanego u nas Potopem Szwedzkim. Niestety na to raczej nie ma co liczyć.

- To bardzo ciekawy temat, ale w Szwecji jest zawłaszczony przez skrajnie prawicowe ruchy - tłumaczy Brodén i dodaje: - Król Karol XII jest dla tych ruchów ikoną i nie chcemy być z nimi w żaden sposób łączeni. Nie jesteśmy zespołem politycznym, więc niestety dopóki tak jest nie możemy się tym tematem zająć.

Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że prawicowi ekstremiści szybciej zrezygnują niż szwedzcy metalowcy. W tym roku Sabaton odwiedzi Polskę dwa razy i da łącznie siedem koncertów, między innymi w Warszawie, Malborku, Wrocławiu i Katowicach.

- Polska publiczność bez wątpienia jest jedną z najlepszych na świecie - dodaje Brodén.

Serce roście.

DOSTĘP PREMIUM