Dziś początek festiwalu filmowego w Gdyni. W jury m.in. Żuławski i Bachleda-Curuś

W Gdyni rozpoczyna się dziś Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. O nagrodę Złotych Lwóch walczy w tym roku 20 filmów. Oceniać będzie je siedmioosobowe jury, na czele którego stanął reżyser Andrzej Barański.

Wśród jurorów jest także reżyser nagrodzonego w ubiegłym roku w Gdyni filmu "Wojna Polsko-Ruska", Xawery Żuławski, oraz aktorka Alicja Balchleda-Curuś.

Festiwal po raz pierwszy odbywa się w maju, a nie, jak dotąd, we wrześniu. Jak wyjaśnia dyrektor festiwalu Leszek Kopeć, nowy termin pozwolił przyjechać do Gdyni przedstawicielom innych festiwali, które organizowane są jesienią. Kopeć dodał, że gości przyjechało dużo więcej, niż w poprzednich latach. Będą oni mogli oglądać filmy nie tylko na ekranie, ale też z płyt DVD, w specjalnych salonikach.

Po raz pierwszy też finałowa gala festiwalu, podczas której wręczone zostaną nagrody, będzie odbywała się nie w Teatrze Muzycznym, a w gigantycznym namiocie, jaki stanął na gdyńskiej plaży. To część budowanej przez Brytyjczyków największej tego typu przenośnej konstrukcji na świecie. Jak wyjaśnia rzeczniczka festiwalu Małgorzata Rakowiec, w Gdyni staną tylko dwa moduły konstrukcji, wpisanej do księgi rekordów Guinessa. Będzie to jednak rekordowa hala, która pomieści 1300 osób. Rzeczniczka wyraziła nadzieję, że pomieści się w niej zdecydowana większość gości festiwalowej gali.

Otwarcie festiwalu wieczorem, a jego rozstrzygnięcie w sobotę. Wśród imprez towarzyszących jest między innymi przegląd kina skandynawskiego oraz koncert saksofonisty Jana Garbarka. Szczegóły znaleźć można na stronie www.festiwalgdynia.pl .

TOK FM PREMIUM