Wczesne prace Stiega Larssona znalezione w Szwecji

W Sztokholmie znaleziono dwa opowiadania science-fiction napisane przez Stiega Larssona - poinformowała Szwedzka Biblioteka Narodowa. Zmarły w 2004 roku dziennikarz jest autorem trylogii ?Millenium?, która cieszy się niebywałą popularnością na całym świecie.

Larsson napisał opowiadania, zatytułowane "Kryształowe Kule" i "Muchy", gdy miał 17 lat. Wysłał je do magazynu "Jules Verne" z nadzieją, że zostaną opublikowane, ale redakcja odrzuciła opowiadania.

- Archiwa magazynu zostały przekazane Bibliotece w 2007 roku - powiedział rzecznik placówki Hakan Farje - W liście do gazety Larsson napisał, że "jest 17-letnim chłopakiem z Umei, który marzy o tym, żeby zostać pisarzem i dziennikarzem", a opowiadanie nazwał swoimi pierwszymi próbami pisarskimi - dodał.

Larsson nie doczekał sukcesu swojej trylogii kryminalnej "Millenium", która sprzedała się na całym świecie w ponad 20 mln egzemplarzy. Pisarz zmarł na zawał serca w wieku 50 lat, rok przed opublikowaniem w Szwecji książki "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" - pierwszej części trylogii.

Larsson początkowo planował napisać 10 książek w serii "Millenium", w chwili śmierci czwarta część przygód hakerki Lisbeth Salander i dziennikarza Mikaela Blomkvista była ukończona mniej więcej w połowie. Nie została ona jednak opublikowana z powodu toczącej się batalii o prawa do utworów pomiędzy ojcem i bratem pisarza a jego długotrwałą partnerką, Evą Gabrielsson.

Farje powiedział, że spadkobiercy Larssona będą musieli zdecydować, czy jego wczesne opowiadania zostaną opublikowane. Nie wiadomo jeszcze, czy czytelnicy będą mieli dostęp do prac w bibliotece.

TOK FM PREMIUM