Kaczor Donald kończy 76 lat

Zawsze gderliwy, zrzędliwy, samolubny, a jednak uwielbiany i całkiem sympatyczny. Ma na swoim koncie Oskara, choć nie mógł go nigdy odebrać - bo jest fikcyjną postacią z kreskówki. Dokładnie dziś mija 76 odkąd na ekranie zadebiutował najsłynniejszy ze wszystkich kaczorów - Kaczor Donald.

Zaczęło się dziać w filmie Mądra Kurka, którego premiera miała miejsce 9 czerwca 1934 roku. W tym krótkim obrazie Donald pojawił się jako bohater negatywny, który na końcu zostanie ukarany za swoje lenistwo. Wygląd bohatera w tamtych czasach różnił się od tego, który znamy dziś, ten otrzymał od rysowników Carla Barksa oraz Dona Rossi w 1937 roku.

Donald według twórców urodził się 13 czerwca w piątek o trzynastej co ma tłumaczy jego wyjątkowego pecha. Najpierw pojawiał sie by przeszkadzać Myszce Miki innym bohaterom, z czasem stał się samodzielną postacią. Podczas II Wojny Światowej Donald wystepował w wyśmiewającym nazistów der Fuhrers Face, nagrodzonym Oskarem. Kaczor Donald ma także swoją gwiazdę w alei Sław w Hoollywood.

Polskim trzydziestolatkom najlepiej kojarzy się z komiksami z gumy balonowej, których kolekcjonowanie było szałem lat osiemdziesiątych, a oprócz tego z serialem telewizyjnym "Kacze Opowieści".

Łącznie Kaczor Donald wystąpił w około 176 filmach kinowych. Z komiksów wydawanych po polsku z jego przygodami śmiejemy się już przeszło 20 lat.

DOSTĘP PREMIUM