Artyści protestują przeciwko sponsorowaniu przez BP galerii Tate Britain

Logo BP ?reprezentuje skazę na międzynarodowej reputacji Tate? - czytamy w liście protestacyjnym. Twórcom nie podoba się, że placówkę sponsoruje grupa BP, odpowiedzialna za katastrofalny wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej - podaje BBC.

Pod skierowanym do Tate Britain listem, który został opublikowany w dzienniku "The Guardian", podpisało się ponad 170 artystów.

BP sponsoruje galerię Tate od 20 lat. List został opublikowany w dniu letniego przyjęcia organizowanego przez Tate, przed którym artyści planują zorganizować pikietę. Podczas przyjęcia przedstawiciele galerii chcą podziękować koncernowi BP za wieloletnie wsparcie.

"Podczas gdy wyciek ropy niszczy Zatokę Meksykańską, szefowie BP będą się dobrze bawić na cocktail party w otoczeniu kuratorów i artystów z Tate Britain" - napisali artyści. Zdaniem twórców mecenat firm takich jak BP czy Shell ma na celu tylko "odwrócenie uwagi od łamania przez nie praw człowieka i negatywnego wpływu na środowisko i klimat".

W ubiegłym tygodniu Tate wraz z innymi instytucjami (Royal Opera House, British Museum i National Portrait Gallery) podziękowało BP za wsparcie we wspólnym oświadczeniu. Politykę prestiżowych galerii i muzeów poparł słynny brytyjski historyk sztuki sir Christopher Frayling: - To nie jest odpowiedni czas, żeby dyskutować o mecenacie - powiedział - System jest całkowicie zależny od dotacji od koncernów i dużych firm.

DOSTĘP PREMIUM