Młodzi muzycy z całego świata zjechali na "Bydgoskie Impresje Muzyczne"

Bydgoszcz wypełniona jest muzyką. Ruszają 33. Bydgoskie Impresje Muzyczne. Festiwal co roku przyciąga setki młodych ludzi z całego świata.

Dziś ruszają 33. Bydgoskie Impresje Muzyczne. W tym roku do Bydgoszczy przyjechały 22 zespoły folklorystyczne, m. in. z Turcji, Serbii, Grecji i Węgier. Festiwal to doskonała okazja do poznania innej kultury. Białoruski zespół gra np. na niespotykanych w Polsce cymbałach. - To są nasze narodowe, białoruskie cymbały. W naszym kraju są specjalne szkoły, które uczą grać na tym instrumencie. W zespole jest 19 osób, oprócz cymbałów gramy też na akordeonach, bajanach, gitarze basowej i perkusji - wylicza Daria Frałowa, dyrektorka zespołu. Gra na białoruskich cymbałach wymaga sporej sprawności i szybkości. - Każdy, kto patrzy z boku, tak uważa. Ale jeśli już się gra, to nie wydaje się to takie trudne. Pałeczki same odbijają się od strun. - mówią z uśmiechem Alicja i Marina.

Zespoły będą występować na scenie na bydgoskim Rybim Rynku oraz w Nakle nad Notecią. W środę zobaczymy m. in. zespoły folklorystyczne z Turcji, Polski, Serbii i Gruzji.

Uczestnicy Bydgoskich Impresji Muzycznych zostaną w Bydgoszczy do soboty. W tym czasie m. in. zwiedzą miasto. - Grupę muszę doprowadzić tam, gdzie mają próby i koncerty. W czwartek mamy dłuższą przerwę, więc planujemy wycieczkę po mieście z przewodnikiem - mówi Marta Nowaczyk, opiekunka i tłumaczka grupy.

Koncert galowy BIM odbędzie się w piątek w Operze Nova.

DOSTĘP PREMIUM