Jazz na Starówce - letnia wizytówka artystyczna stolicy

Od 3 lipca do 28 sierpnia trwa Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce 2010. To już 16 odsłona festiwalu, który jest jednym z najpopularniejszych i największych festiwali jazzowych w Polsce.

Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy, od kilkunastu lat przyciąga melomanów i turystów z Polski i zagranicy. Podczas tegorocznej odsłony festiwalu publiczność będzie miała okazję bezpłatnie posłuchać międzynarodowych i polskich gwiazd jazzu.

Organizatorem festiwalu jest fundacja Jazz Art. Honorowy patronat sprawuje minister kultury Bogdan Zdrojewski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Patronami medialnymi są natomiast m.in. "Gazeta Wyborcza" i TOK FM.

3 lipca fani jazzu mogli posłuchać The Alfredo Rodriguez Trio - kubańskiego wirtuoza fortepianu i protegowanego Quincy Jonesa. 10 lipca natomiast dla słuchaczy zagrali Nippy Noya & The Globetrotters - gratka dla fanów world- ethno music.

Do końca sierpnia co tydzień będzie można podziwiać kolejne gwiazdy festiwalu. 17 lipca po raz pierwszy w Polsce zagra Grace Kelly Quintet - "Księżniczka Jazzu", amerykańska saksofonistka i wokalistka, 18 letnie "cudowne dziecko".

24 lipca festiwalowicze usłyszą amerykańską wokalistkę o głosie porównywanym z Ellą Fitzgerald - Robin McKelle.

31 lipca zagra niekwestionowany król Chopina w aranżacjach jazzowych, czyli Andrzej Jagodziński. Wybitny polski pianista wystąpi z najnowszym programem chopinowskim w 200. rocznicę urodzin Wielkiego Romantyka.

Polska grupa jazzowa - Marcin Wasilewski Trio - wystąpi przed słuchaczami 7 sierpnia. Muzycy znani są z wybitnych nagrań z Tomaszem Stańko dla prestizowego ECM.

"Prawdziwym wydarzeniem" nazywają organizatorzy festiwalu koncert planowany na 14 sierpnia. Yaron Herman, zwany "szamanem fortepianu", zadziwi słuchaczy głębią i nowatorstwem muzycznych poszukiwań.

Kolejny polski akcent czeka nas 21 sierpnia. Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów - Włodek Pawlik - zagra skomponowaną przez siebie muzykę z filmu "Rewers", która została nagrodzona Orłem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Festiwal zakończy występ Sergio Pamies Quintet - młodego hiszpańskiego wirtuoza fortepianu. Jest on mistrzem ciekawego połączenia jazzu i flamenco. Festiwalowiczom zaprezentuje się 28 sierpnia w projekcie" Entre Amigos".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM