Organizatorzy Bitwy pod Grunwaldem mają żal: Politycy nas nie wspierają

Organizatorzy rekonstrukcji bitwy grunwaldzkiej mają żal do polityków i władz, że nie wystarczająco wspierają imprezę. Na Polach Grunwaldzkich trwa właśnie wieki piknik historyczny, w którym bierze udział kilka tysięcy osób odtwarzających średniowiecznych rycerzy. Największe w Europie średniowieczne obozowisko zwiedzają tysiące turystów. W uroczystościach chętnie biorą udział politycy, w tym najwyższe władze państwowe.

Jacek Szymański, odgrywający rolę króla Władysława Jagiełły i pomysłodawca rekonstrukcji bitwy jest zdania, że wielu polityków chętnie pokazuje się podczas pikniku, jednak prawie żaden nie wspiera wystarczająco takich projektów. - Tegoroczna impreza jest największą w Europie. Jednak przez państwo jest w żaden sposób niewykorzystana jako promocja. Piękne słowa padały ze sceny, ale czyny wprowadzamy my - mówi pasjonat.

Organizator imprezy podkreśla, że wszyscy uczestnicy rekonstrukcji historycznej przyjeżdżają i wyposażają się za własne pieniądze. Dodaje, że rekonstrukcja mogłaby się rozrastać, gdyby miała trochę wsparcia ze strony państwa.

Rycerze nie mogą się umyć

Jarosław Struczyński odgrywający rolę Ulryka von Jungingena potwierdza, że mimo próśb rekonstruktorzy nie otrzymują prawie żadnej pomocy ze strony państwa w organizacji imprezy. - Główne wsparcie dostajemy od gminy. Reszta podchodzi do tego z mniejszą uwagą, a mogłaby zrobić o wiele więcej - mówi miłośnik historii.

Jako przykład dziedziny, w której przydałoby się większe wsparcie, współorganizator imprezy podaje kwestię infrastruktury. Mimo, że rekonstrukcja odbywa się już kolejny rok z rzędu, rycerze nadal nie mogą liczyć na ciepłą wodę, w której mogliby się umyć. - To są rzeczy prozaiczne, ale bardzo istotne. To jest też kwestia okazania szacunku tym tysiącom rekonstruktorów. Tu nie chodzi żeby im za to płacić, ale dać im pewną podstawową, godziwą infrastrukturę, niezbędną do funkcjonowania - mówi Jarosław Struczyński.

W sobotę na polach Grunwaldu pasjonaci historii wcielą się rolę średniowiecznych rycerzy i zrekonstruują bitwę z 1410 roku. Jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie.

DOSTĘP PREMIUM