TOKultura na weekend

Trwa lato festiwali, z których wybraliśmy najlepsze propozycje na ten weekend. Jak Polska długa i szeroka, czyli od Białegostoku do Wrocławia i od Szczecina do Warszawy, dzieją się rzeczy nietuzinkowe, ciekawe i mogące zadowolić spragnionych kulturalnych wrażeń. Nic tylko szybko się decydować! Zapraszamy do współtworzenia cyklu - przesyłajcie do nas swoje propozycje: ciekawe zapowiedzi, recenzje spektakli i filmów. Najciekawsze opublikujemy i nagrodzimy!

Festiwal Boogie Brain prezentujący muzykę wywodzącą się z aglomeracji miejskich (m.in. hip hop, techno, house) rozpoczął się w czwartek w Szczecinie. W trzeciej edycji imprezy biorą udział 23 zespoły z Polski, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Kliknij, by zobaczyć więcej

- Udało nam się zaprosić czołówkę polskich wykonawców oraz znakomitych muzyków reprezentujących scenę brytyjską i berlińską - powiedział współorganizator imprezy Patryk Petrusewicz.

Jak wyjaśnił festiwal ten jest skierowany "do wszystkich, którzy chcą odetchnąć od muzyki prezentowanej w popularnych mediach". - Na festiwalu zagrają wykonawcy tworzący muzykę najwyższej jakości, doceniani przez media branżowe, rzadko jednak goszczący w popularnych stacjach radiowych i telewizyjnych - powiedział Petrusewicz.

Na czterech scenach w szczecińskiej portowej dzielnicy Łasztowni zagrają m.in. Ms Dynamite (piosenkarka, wokalistka r&b, która jest podwójną laureatką Brit Awards oraz trzykrotną finalistką MOBO Awards). Wystąpi również - jak określili organizatorzy imprezy - "przekrój towarów eksportowych polskiej sceny muzyki elektronicznej": Jacek Sienkiewicz, Catz n'Dogz, Max Skiba oraz krakowski duet Supra 1. Będą również: Maria Peszek, Łona & The Pimps, Fisz Emade, Paprika Korps, Kristen i My Head Is Dubby.

Brzmienia z wielokulturowego Berlina zaprezentują: Henrik Schwarz (producent łączący elektronikę z jazzem, uznawany za weterana nurtu deep house), DJ Dixon oraz trio Jahcoozi, Shed i Till Von Sein. Brytyjską muzykę reprezentować będą m.in. Zed Bias (autor hitu "Neighbourhood"), MJ Cole (innowator łączący klubową dynamikę z soulowym wdziękiem, zdobywca Mercury Music Prize), Actress (manager wytwórni Werk Discs eksplorująca nowe formy muzyki miejskiej), Benji B oraz Marcus Intalex z wokalnym wsparciem MC Fatsa. Boogie Brain to również pokazy filmów muzycznych. Festiwal potrwa do soboty.

Białystok doczekał się ciekawego wydarzenia muzycznego. Młodzi mieszkańcy piszą w internecie: Nareszcie! W piątek startuje premierowa edycja festiwalu Pozytywne Wibracje, na którym grane będą przeboje z popularnych składanek. Organizatorzy - Agencja STX Jamboree - zapewniają, że będzie to istotny przystanek na mapie letnich muzycznych festiwali w Polsce.

Kliknij, by zobaczyć więcej

Na cztery dni przed festiwalem organizatorzy festiwalu przenoszą go ze stadionu na Zwierzyńcu. Twierdzą, że zależy im na dobrej promocji imprezy, a więc i miasta, a Pałac Branickich będzie najlepszym tłem.

Festiwal oferuje program wypełniony występami gwiazd z Polski i zagranicy, legendy acid jazzu, muzyki tanecznej i funky. The Brand New Heavies zagra po raz pierwszy w Polsce wraz ze swoją wokalistką N'Deą Davenport, będzie też m.in. grupa Us3, Gabin, Incognito, Mika Urbaniak i Poluzjanci, a także projekt specjalny "Fortepian Szopena". Impreza promowana była w całej Polsce, chociażby na festiwalu Open'er w Gdyni. A jednak niemal w ostatniej chwili organizatorzy wspólnie z magistratem podjęli decyzję o zmianie lokalizacji koncertów. Miejscem imprezy miał być stadion lekkoatletyczny MOSiR, ale wczoraj zakomunikowano, że przeniesie się ona pod Pałac Branickich. Strefa VIP zostanie zaś przygotowana we wnętrzach samego pałacu.

Sportowe KINO.LATO to niepowtarzalny festiwal filmowo-muzyczny, odbywający się na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. Jego wyjątkowość to przede wszystkim ciekawy zestaw filmów - starych, nowych, znanych, nieznanych i często zaskakujących, a także koncerty niebanalnych wykonawców. Wyjątkowość zapewnia niepowtarzalna atmosfera dziedzińca Zamku Ujazdowskiego - festiwalowa scenografia nawiązująca do głównej tematyki oraz wygodne leżaki i hamaki zamiast tradycyjnych foteli kinowych - piszą organizatorzy.

Kliknij, by zobaczyć więcej

Tego lata KINO.LATO odbywa się po raz ósmy, a jego tematem przewodnim jest tym razem motyw sportu i współzawodnictwa. Na program festiwalu składają się filmy skupiające się wokół najpopularniejszych dyscyplin - takich jak piłka nożna (w programie m.in. "Football Factory", "Podkręć jak Beckham"), boks (m.in. "Wściekły byk"), kolarstwo ("Trio z Belleville") czy lekkoatletyka ("Samotność długodystansowca").

W programie festiwalu KINO.LATO nie mogło też zabraknąć gwiazd na miarę Bruce'a Lee w klasyku kina sztuk walki "Wejście smoka", przyprawiającego o drżenie niewieścich serc Shah Rukh Khana, tym razem w roli trenera kobiecej drużyny hokeja na trawie ("Naprzód Indie) czy naszego rodzimego Zbigniewa Cybulskiego w roli trenera skoczków do wody ("Jutro Meksyk").

Uzupełnieniem programu filmowego będą koncerty: 15 lipca na dziedzińcu CSW wystąpi legenda Dead Can Dance - Brendan Perry, a koncert będzie promować jego najnowszą płytę "Ark". 22 lipca natomiast wystąpi jeden z najlepiej zapowiadających się europejskich zespołów łączących elektronikę, ambitny pop, funk, nu-jazz - Little Dragon, a polskim akcentem muzycznym będzie koncert Something Like Elvis - na zakończenie festiwalu.

Retrospektywa twórczości braci Quay oraz Jean-Luc Godarda czy wielka wystawa poświęcona Wojciechowi Hasowi to tylko kilka z atrakcji, jakie czekają na widzów rozpoczętego w czwartek 10. Międzynarodowego Festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Do obejrzenia jest ponad 500 filmów na seansach od minionego już czwartku do 1 sierpnia.

Kliknij, by zobaczyć więcej

Festiwal otworzyło wydarzenie ostatniego Cannes, "O bogach i ludziach" Xaviera Beauvois, obraz niezwykły - o symbiozie współistnienia francuskich cystersów i muzułmańskiej ludności w jednym z państw Maghrebu w latach 90. ubiegłego wieku, krwawo zakłóconej przez fundamentalistów - oparty na prawdziwych wydarzeniach. Film będzie można zobaczyć jeszcze dziś.

Już tradycyjnie będą atrakcyjnie projekcje plenerowe w Rynku, bardzo dla nas ważne premiery polskiego kina, koncerty, dyskusje, wystawy i instalacje w przestrzeni miejskiej, jak "Krzyż weterana" na Wzgórzu Partyzantów słynnego artysty multimedialnego Krzysztofa Wodiczki. Szef festiwalu Roman Gutek w tym roku proponuje nam gruntowne zagłębienie się w kolejną z nieznanych nam dotąd kinematografii - tym razem będzie to egzotyczne kino tureckie (około 30 filmów).

Nie zabraknie też arcyciekawych dla Polaków odkryć filmowych, jak Philippe Mora, zwany australijskim Timem Burtonem, oraz Laura Mulvey, feministyczna reżyserka i naukowiec z Wysp Brytyjskich. To artyści znani - ale wciąż nie u nas. Jak komuś mało, by był przekonany do uczestnictwa, to na deser proponuję remake głośnego "Złego porucznika" Abla Ferrary, tym razem w reżyserii Wernera Herzoga, z Nicholasem Cage'em zamiast Harveya Keitela. (Magda Podsiadły)

Zapraszamy Was do współtworzenia naszego cyklu. Przysyłajcie do nas ciekawe zapowiedzi i recenzje wydarzeń. Będziemy je publikować co piątek. A autorzy najciekawszych tekstów zostaną nagrodzeni. Na teksty czekamy: kontakt_tokfm@agora.pl

DOSTĘP PREMIUM