Teatry z całego świata grają Szekspira w Gdańsku

Teatry z całego świata interpretujące sztukę Szekspira, najlepsze polskie przedstawienia brytyjskiego dramatopisarza i warsztaty dla młodych twórców. W Gdańsku rusza 14. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.

Pierwszy tydzień sierpnia upłynie w Trójmieście pod znakiem dramatów Szekspira. Fundacja Theatrum Gedanense, główny organizator festiwalu, jak co roku zaprosiła nad polskie morze teatry z całego świata, które próbują, w różnych konwencjach i stylach, zmierzyć się ze sztuką brytyjskiego dramaturga. W Gdańsku mają wystąpić zespoły z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Rumunii, Węgier, Japonii, Armenii, Zimbabwe. Wszystkie przedstawienia będą tłumaczone na język polski.

Główną nagrodą festiwalu jest Złoty Yorick, statuetka za najlepszą polską adaptację szekspirowską minionego sezonu. Kandyduje do niej pięć teatrów m.in. wrocławski Teatr Współczesny. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w czasie festiwalu.

Festiwal to nie tylko profesjonalne przedstawienia teatralne. Miłośnicy Szekspira przez tydzień będą mogli uczęszczać na cykl wykładów poświęconych jego twórczości, amatorskie spektakle studenckie i spotkania z reżyserami. Młodzi aktorzy będą mogli spróbować swoich sił w Letniej Akademii Szekspirowskiej , w ramch której odbędzie się wiele warsztatów teatralnych i artystycznych. Ciekawy wydaje się również performance Magdaleny Jędry, Emilii Orzechowskiej i| Macieja Wojnickiego, w którym łączą tekst "Snu nocy letniej" z muzyką i przestrzenią.

DOSTĘP PREMIUM