TOKultura na weekend: Czekamy na Wasze propozycje i recenzje

Filmowy Tranzyt, poruszające irańskie kino i kolejny spektakl w Muzeum Powstania Warszawskiego, - czyli co warto zobaczyć w weekend i w nadchodzącym tygodniu. Zapraszamy Was do współtworzenia cyklu TOKultura - przesyłajcie do nas swoje propozycje: ciekawe zapowiedzi, recenzje spektakli i filmów. Najciekawsze opublikujemy i nagrodzimy!

FILMOWY TRANZYT. Po zakończeniu festiwalu Era Nowe Horyzonty wielbiciele kina mogą przenieść się z Wrocławia do Poznania. Rusza tam trzecia edycja Tranzyt Festiwal. A na nim: prawie 100 filmów dokumentalnych z 14 państw zgłoszonych na konkurs i 19 filmów repertuarowych. W programie m.in. najnowszy film Wernera Herzoga " Spotanie na krańcach świata"

Poza Herzogiem na pewno warto zobaczyć "Podziemne państwo kobiet" , ważny dokument o Polsce i jej podziemiu aborcyjnym autorstwa Anny Zdrojewskiej i Claudii Snochowskiej-Gonzales.

Trazytfestiwal to - jak mówi jego współtwórca Michał Słomka - nie tylko projekcje, ale i wystawy dokumentalnych projektów wizualnych. Będzie też giełda inicjatyw, czyli targi działań zaangażowanych społecznie, kulturalnie i ekologicznie oraz ścieżka dźwiękowa. Ścieżka to koncerty najciekawszych, eksperymentalnych, znanych bardziej lub mniej środkowoeuropejskich artystów - gwiazdą jest Vladimir Vaclavek z Czech, Trulejbas reprezentujący polską scenę muzyczna i ukraiński Foa Hoka. Festiwal potrwa do 14 sierpnia. Projekcje i wydarzenia z nim związane będą się odbywały m.in. w Pasażu Kultury na Starym Rynku, kinie Rialto, klubie Dragon oraz Kontener Art.

"Myśliwy" . To mocny filmowy atak na irańską władzę. Od piątku na ekranach polskich kin - "Myśliwy", polityczny i antyrządowy thriller o współczesnym Teheranie. Kontrolowaną przez władzę irańską codzienność widzowie obserwują oczami żądnego zemsty ochroniarza.

- Widzimy betonową dżunglę, miasto, które sam reżyser porównuje do Los Angeles, autostrady, wielkie budynki i wielkie odległości. W takiej surowej scenerii, w mieście wstrząsanym przez zamachy i uliczne zamieszki, tytułowego bohatera dotyka rodzinna tragedia. To punkt zwrotny w jego życiu. Z człowieka, który hobbystycznie poluje na zwierzynę w irańskich lasach, sam staje się celem polowania - mówi Piotr Kobus z Agencji Promocji "Manana". - To film polityczny, a z drugiej strony przyglądający się historii pojedynczego człowieka. Raff Pitts nakręcił film, w którym główny bohater otwarcie staje do walki z totalitarnym reżimem Iranu - dodaje.

Filmowym ujęciom i pościgom towarzyszą dźwięki irańskiego folkloru i brytyjskiej grupy Radiohead.

PRZYPISY DO POWSTANIA. Znają je wyłącznie z cudzych opowieści, fotografii, filmowych klisz. Próbują przepisać historię kilkudziesięciu sierpniowych dni na własne doświadczenie i przeżyć obce słowa na własnej skórze. "Przypisy do Powstania", kolejną teatralną interpretację historycznego zrywu już w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego .

- Próbujemy przyjrzeć się powstańczym historiom i dylematom, oświetlając je różnymi reflektorami. Sprawdzamy, co by się w nich zmieniło, gdybyśmy spojrzeli na nie jak np. na komiks , albo gdybyśmy próbowali zrozumieć je jako film - mówi reżyserka spektaklu Katarzyna Szyngiera. Spektakl powstał na podstawie zdjęć i kadrów z filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy, komiksów i materiałów produkowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ten weekend także w muzyczną, nowoczesną i pełną humoru opowieść o historii sprzed 66 lat wprowadzi słuchaczy laureat Paszportów Polityki - L.U.C(LUK). Koncert i słuchowisko "War/Saw" w niedzielę o godzinie 20:00.

ŚWIĘTO KINA NA ROZTOCZU. Warsztaty, koncerty, potkania z ludźmi kina i setki projekcji. W Zwierzyńcu rozpoczyna się 11. Letnia Akademia Filmowa. Najważniejszym wydarzeniem ma być przegląd "Od apartheidu do mundialu". To pokaz mało znanego w naszym kraju kina z Republiki Południowej Afryki.

- Kontakty z kinematografią z RPA do niedawno były mocno utrudnione z powodu bojkotu za politykę apartheidu. Filmy stamtąd rzadko przedostawały się na międzynarodowe fora, oczywiście nie trafiały też na nasze ekrany. Chociaż apartheid to już tylko historia, to nasze kontakty z kulturą tego kraju, wciąż się nie poprawiły - mówi pomysłodawca zwierzynieckiego festiwalu Piotr Kotowski i dodaje, że w programie festiwalu nie zabraknie też polskich filmów.

Specjalnym ukłonem w stronę świętującej w tym roku 60-lecie istnienia łódzkiej "filmówki" będzie przegląd "Polskie kino w perspektywie Szkoły"... - Bez jej wychowanków nie byłoby ani kina moralnego niepokoju, ani pozycji polskiego kina w świecie, którą zapewnili wychowankowie tej właśnie szkoły. Kilku z nich przyjedzie do Zwierzyńca, żeby skonfrontować swoje indeksy, czyli etiudy z czasów studiów z tym co robią aktualnie w kinie.

Do Zwierzyńca przyjadą, teraz już profesorowie łódzkiej filmówki: Filip Bajon i Robert Gliński. Letnia Akademia Filmowa potrwa do 15 sierpnia.

 

Zapraszamy Was do współtworzenia naszego cyklu. Przysyłajcie do nas ciekawe zapowiedzi i recenzje wydarzeń. Będziemy je publikować co piątek. Na autorów najciekawszych tekstów czekają książki, filmy DVD i zaproszenia! Na teksty czekamy: kontakt_tokfm@agora.pl

DOSTĘP PREMIUM