Jedna z największych ofiar kryzysu wyprzedaje swoje dzieła sztuki

Lehman Brothers wystawił na licytacje dzieła sztuki ze swoich siedzib - podaje BBC. Zarządcy upadłego banku chcą za uzyskane pieniądze spłacić część długów.

Dwa lata temu bank Lehman Brothers upadł z powodu kryzysu finansowego. Teraz zarządcy resztek jego majątku zdecydowali się wystawić na aukcję dzieła sztuki, zdobiące europejską siedzibę upadłego banku. 29 września pod młotek w słynnym domu aukcyjnym Christie's pójdzie około 300 przedmiotów: obrazów, szkiców, książek itp.

Licytowany będzie między innymi obraz "Madonna" brytyjskiego malarza Gary'ego Huma, który wart jest prawie 100 tys. funtów. Spodziewa się, że wszystkie przedmioty zostaną sprzedane za 2 mln funtów, które pójdą na spłatę długów firmy. To niewiele zważywszy, że bank jest winien wierzycielom 22 mld dolarów. - Myślimy, że jest wiele osób na świecie, którzy będą chcieli zakupić dzieła sztuki Lehman Brothers - mówi Barry Gilbertson doradca PricewaterhouseCoopers ws. licytacji.

W tym samym czasie odbędzie się aukcja dzieł sztuki z amerykańskiej siedziby banku. Tam dzieła mogą zostać wylicytowane nawet za 10 mln dolarów. Wśród przedmiotów do sprzedania jest obraz "Mamy styl" Damiena Hirtsa.

DOSTĘP PREMIUM