Największe wydarzenie kulturalne w Europie: 64 Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu

Do 5 września w Edynburgu będzie można zobaczyć współczesną operę, taniec, teatr i muzykę przywiezioną przez twórców i artystów z całego świata. To wszystko na corocznym Edinburgh International Festival.

Początki festiwalu to rok 1946, kiedy do nietkniętego wojną szkockiego miasta przyjechali przede wszystkim artyści teatralni, żeby pokazać ocalałą sztukę w zniszczonej wojną Europie. Na pierwszy festiwal zaproszono też artystów z Niemiec.

- Dzisiaj to wydarzenie na skalę światową-mówi Radiu TOK FM Jonathan Mills, dyrektor artystyczny festiwalu,- Co roku skupiamy się na innych problemach i sprawach, często to bolączki współczesnej cywilizacji. W tym roku nasz główny nurt to "Artyści Nowego Świata". Dlatego festiwal otworzy to opera "el Nino". Będzie też taniec współczesny prosto z Nowej Zelandii przygotowany przez maoryskiego choreografa, a także opera "Montezuma", która została stworzona dzięki brytyjsko-meksykańskiej współpracy. Dla Meksyku, który świętuje w tym roku setną rocznicę rewolucji i niepodległości to ważne wydarzenie.- dodaje Mills.

20 tysięcy artystów Na obrzeżach Festiwalu.

Edinburgh International Festival, to oficjalna strona największego festiwalowego święta w Europie i na Świecie. Równocześnie w mieście odbywa się festiwal "Fringe", który bije rekordy popularności nie tylko wśród publiczności, ale i samych artystów. W tym roku na festiwalu Fringe będzie można zobaczyć aż dwa i pół tysiąca spektakli, koncertów, wystaw, musicali i występów kabaretowych. Na 260-u scenach w całym mieście wystąpi w sumie ponad 20 tysięcy artystów, aktorów, i muzyków z całego świata.

Polska na festiwalu

W tym roku do Edynburga przyjeżdżają dwa spektakle z Polski. Pierwszy to pokazywany już od tygodnia i zbierający dobre recenzje monodram "Więcej Światła" przywieziony przez Teatr Praga z Warszawy. Drugi spektakl to widowisko multimedialne pt "Era Schoeffera" stworzone z okazji 80tych urodzin polskiego dramaturga i kompozytora Bogusława Schoeffera. Na scenie pojawi się m.in.Urszula Dudziak, Orkiestra Polskiego Radia Amadeusz i kwartet Olgi Szwajgier.

Edynburg. Miasto Festiwali.

To nie wszystko, bo sierpień w szkockiej stolicy to prawdziwa festiwalowa uczta. Do końca wakacji trwa tutaj Międzynarodowy Festiwal Sztuki, Międzynarodowy Festiwal Książki i świętujący 60-lecie Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych. W tym roku po raz pierwszy szkoccy parlamentarzyści organizują też Festiwal Polityki.

DOSTĘP PREMIUM