Olga Tokarczuk i Michał Witkowski na Międzynarodowym Festiwalu Książek w Edynburgu

W Edynburgu trwa największa impreza festiwalowa w Europie. Co roku w sierpniu odbywa się tutaj jednocześnie 7 wielkich festiwali, między innymi Międzynarodowy Festiwal Książki. W tym roku gośćmi International Book Festiwal jest też Olga Tokarczuk i Michał Witkowski.

- Nasz festiwal jest największym takim wydarzeniem skierowanym do czytelników w Europie - mówi Frances Sutton, rzeczniczka Edinburgh International Book Festiwal.- Każdego roku zapraszamy na niego ponad 700 pisarzy z całego świata. W ciągu 17 festiwalowych dni każdy z nich spotka się z publicznością. Na te spotkania, co roku przychodzi około 200 tysięcy czytelników.

Olga Tokarczuk została zaproszona z książką "Prawiek i Inne Czasy." - Mówienie o "Prawieku" będzie trudne - przyznaje pisarka - Tą książkę napisałam 16 lat temu i dużo rzeczy się od tego czasu wydarzyło. To będzie jak powrót do przeszłości. W tym roku to już mój drugi festiwalowy pobyt w Wielkiej Brytanii. Zdumiewa mnie, że aż tylu ludzi jest tu zainteresowanych książkami.

- Michał Witkowski to jeden z przedstawicieli "najlepszej europejskiej literatury 2010 roku"- mówi Frances Sutton i wyjaśnia - chociaż w Polsce książki Michała są bardzo dobrze znane, to w Wielkiej Brytanii dopiero w tym roku ukazała się jego pierwsza powieść "Lubiewo".

Michał Witkowski jest jednym z 46-ciu autorów na International Book Festival, którzy debiutują na brytyjskim rynku. Jest nominowany do Pierwszej Nagrody Czytelniczej. O swojej pracy będzie rozmawiał razem ze szkockim autorem Alistairem Grayem i pisarzem z Bośni Igorem Stiksem.

- Zapraszanie pisarzy do Edynburga zaczyna się rok przed festiwalem - opowiada Frances Sutton. - Szukając ciekawych autorów, rozmawiamy z wydawcami i agentami. Współpracujemy też z dyrektorami innych zagranicznych festiwali, mamy kontakt z instytucjami kulturalnymi i ambasadami wielu krajów. Każda z ośmiuset książek, które pojawiają się na festiwalu jest dokładnie czytana przez ekipę, która przygotowuje program festiwalowy.

W tym roku International Book Festiwal odbywa się 26 raz z rzędu.

TOK FM PREMIUM