Sensacyjne odkrycie - dowody zbrodni sprzed lat trafiły do Muzeum w Auschwitz

Unikatowy zbiór ponad 150 narzędzi lekarskich trafił do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. To oryginalne narzędzia chirurgiczne i ginekologiczne, którymi posługiwali się funkcjonariusze SS w obozowym szpitalu. Ich zbiór został odkryty tuż po wojnie w pobliżu dworca kolejowego w Oświęcimiu.

- To wielkie wydarzenie, zupełnie niezwykłe. Nie sądziłem że uda się po tylu latach zidentyfikować i pozyskać tak bogaty zbiór. Tym bardziej, że przedmiotów związanych z pseudonaukowymi eksperymentami lekarzy SS jest niezwykle mało. Dowody ich zbrodni były albo konsekwentnie niszczone albo wywiezione w głąb Rzeszy - mówił dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.

Narzędzia zostały odnalezione po wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, w granicach jego zamkniętej i niedostępnej z zewnątrz strefy interesów (tzw. "Interessengebiet"), nieopodal dworca w Oświęcimiu. Prawdopodobnie zostały porzucone podczas ewakuacji załogi obozu. Przeleżały w rękach prywatnych ponad 60 lat i poprzez lokalnego kolekcjonera i pasjonata historii trafiły właśnie do Muzeum. Prawdopodobnie należały do prof. Carla Clauberga, który prowadził w Auschwitz zbrodnicze eksperymenty nad sterylizacją kobiet.

Narzędzia zostaną wkrótce poddane konserwacji.

Więcej informacji na temat narzędzi i ich zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau .

DOSTĘP PREMIUM