Reżyserski debiut Banksy'ego na festiwalu we Wrocławiu

W ramach pierwszej edycji American Film Festival we Wrocławiu zostanie pokazany film słynnego brytyjskiego graficiarza Banksy'ego. "Wyjście przez sklep z pamiątkami" to jego reżyserski debiut.

- Chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co "Karate Kid" dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulicę z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co " Szczęki " dla surfingu - zadeklarował Banksy - legendarny artysta graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość.

"Wyjście przez sklep z pamiątkami" to pełen czarnego humoru, przewrotny thriller o miejskich partyzantach, ale też oryginalny komentarz do nieuchronnej komercjalizacji sztuki, która zrodziła się w podziemiu - pisze na stronie festiwalu Ewa Szabłowska.

Banksy tworzy humorystyczne i pomysłowe graffiti, które często są zaangażowane społecznie i politycznie. Jego prace są zawsze anonimowe. Zresztą imię Banksy to też pseudonim. Swoje prace umieszcza w przestrzeni miejskiej - na ulicach i murach.

Banksy rozpoczął swoją podziemną działalność w Bristolu od pokrywania sprayem budynku rady miejskiej, autostrady M32 i nocnego klubu Thekla. Jego prace szybko stały się bardzo znane i pożądane. Bywało, że w nocy ktoś kradł fragmenty miejskiej infrastruktury pokrytej kolorową farbą z logo artysty. Jego prace kupują chętnie hollywoodzcy celebryci tacy jak Brad Pitt czy Robbie Williams.

Artysta miał wystawy w takich miastach jak Nowy Jork czy Los Angeles, a nawet Betlejem. Ponad setkę prac Banksy'ego można było oglądać przez trzy miesiące w City Museum and Art Gallery w Bristolu w ubiegłym roku.

American Film Festival. 20-24 października, Wrocław

TOK FM PREMIUM