Ekipa filmu o Pszoniaku nie wpuszczona do koszar

?Z Gliwic do Paryża - Wojtek Pszoniak? - to tytuł filmu dokumentalnego nad zdjęciami do którego pracuje Krzysztof Korwin Piotrowski. Ekipa filmowa chciała zrobić zdjęcia w gliwickich koszarach, ale nie została doń wpuszczona. Pracowali więc na lotnisku.

Zdjęcia do filmu dokumentalnego o Wojciechu Pszoniaku miały być kręcone w koszarach 15 Pułku Pancernego, w którym to aktor przebywał niegdyś przez prawie dwa lata. Wojsko zgody nie dało. W konsekwencji reżyser Krzysztof Korwin Piotrowski musiał zadowolić się lotniskiem - donosi "Dziennik Zachodni" .

Przełożeni wojskowych z Gliwic - w Bydgoszczy - zażądali od reżysera przedstawienia scenariusza filmu, po czym odmówili mu wejścia z ekipą do koszar. Jak pisze dziennik, powołując się na informacje od Pawła Gabary, dyrektora Gliwickiego Teatru Muzycznego, nieoficjalna przyczyną odmowy niekorzystne przedstawienie armii polskiej, mimo że realizowane sceny dotyczą wspomnień Wojciecha Pszoniaka prawie sprzed pół wieku.

W filmie opowiadającym o życiu i twórczości aktora Wojciecha Pszoniaka wypowiedzą się jego przyjaciele i współpracownicy, m.in. Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Piotr Fronczewski, Andrzej Wajda, Adam Zagajewski czy Gerard Depardieu. Zdjęcia są realizowane w Polsce i we Francji. Wizualną klamrą spinającą film mają być charakterystyczne wieże Paryża i Gliwic - wieża Eiffla oraz przypominająca ją gliwicka Radiostacja. Producentem filmu jest samorząd Gliwic.

- Niestety, mamy bardzo mało materiału zdjęciowego z okresu dzieciństwa i młodości Pszoniaka w Gliwicach - stąd decyzja o scenach fabularyzowanych i poszukiwania odtwórców kilku ról - mówił na początku września, gdy organizowano castingi, Korwin Piotrowski. W rolę 14-letniego aktora wcielił się Karol Kostrzewa.

Wojciech Pszoniak w 1968 roku ukończył PWST w Krakowie. Był aktorem teatrów Starego w Krakowie (1968-72), Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). Wystąpił w m.in. takich filmach jak "Wesele", "Ziemia obiecana", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza. Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. W latach 90., kiedy mieszkał we Francji i tam występował, grał również w polskich filmach. W ostatnich latach wystąpił m.in. w "Nadziei" Stanisława Muchy i "Strajku" Volkera Schloendorffa.

DOSTĘP PREMIUM