Tate Modern: Nie można chodzić po porcelanowym słoneczniku. Wytwarza groźny pył

Niespodzianka w galerii Tate Modern w Londynie. Chodzenie po porcelanowych ziarnach słonecznika, instalacji chińskiego artysty Ai Weiwei, już nie jest możliwe. Okazało się, że porcelanowe ziarenka wytwarzają groźny dla zdrowia pył.

Wystawę otwarto we wtorek, a już pod koniec tygodnia zabroniono chodzenia po porcelanowym słoneczniku, co było główną atrakcją i clou wystawy. Czekający w tasiemcowych kolejkach ludzie byli bardzo zawiedzeni. W zamian zaproponowano im oglądanie instalacji z bezpiecznej odległości.

- To było bardzo frustrujące, tym bardziej, że nic nie było wiadomo. Nikt nas o niczym nie poinformował. W końcu spotkałem kogoś, kto powiedział, że wystawa jest częściowo zamknięta z powodu porcelanowego pyłu, i że właśnie odbywa się na ten temat spotkanie w muzeum - relacjonował jeden ze zwiedzających.

"Porcelana jest bardzo mocnym materiałem, jednak w skutek entuzjastycznej reakcji zwiedzających, którzy maszerowali przez halę wypełnioną ziarenkami, poziom groźnego pyłu przekroczył dopuszczalne normy. Byliśmy zmuszeni do powstrzymania chodzenia po porcelanie w trosce o zdrowie naszych gości" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu decydentów londyńskiej galerii.

Instalacja chińskiego artysty Ai Weiwei składa się z ponad 100 milionów ręcznie robionych, porcelanowych nasion słonecznika. Ai Weiwei to znany chiński artysta. Tłumaczy on, że instalacja jest jego interpretacją Rewolucji Kulturalnej. Przewodniczący Mao był wtedy nazywany "Słońcem". Nasiona słonecznika reprezentują ludzi, którzy - jak słoneczniki - kierowali się w stronę słońca.

DOSTĘP PREMIUM