TOKultra na weekend

Premiera nagrodzonego w Wenecji filmu Skolimowskiego, "Chrztu" Marcina Wrony, i "Zły" Tyrmanda, który otwiera nową scenę w Teatrze Powszechnym i Niedenthal odsłaniający swoją nieznaną stronę - czyli redaktorzy TOK FM podpowiadają, co warto zobaczyć w weekend. Zapraszamy Was do współtworzenia cyklu TOKultura - przesyłajcie do nas swoje propozycje: ciekawe zapowiedzi, recenzje spektakli i filmów.

''Zły'' w Powszechnym

Premiera spektaklu na kanwie kultowej powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda zainauguruje Scenę 300 w Teatrze Powszechnym. "Zły", pisany w latach pięćdziesiątych, do dziś nie tylko uwodzi humorem i łotrzykowską fabułą , ale wyraża też ponadczasową, romantyczną tęsknotę za bohaterem, który w pojedynkę próbuje wymierzać światu sprawiedliwość.Dzięki przedstawieniu zapoznamy się z warszawskim półświatkiem, lokalnym, miejskim kolorytem i PRL-owskimi realiami.

***************

Wyczekiwany "Essential killing"

 

Essential Killing

 

Uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji "Essential Killing" Skolimowskiego to opowieść o mężczyźnie z Afganistanu, który - po zabiciu trzech amerykańskich żołnierzy - zostaje przez Amerykanów wzięty do niewoli. Mężczyzna jest przewożony do Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ma być przesłuchiwany. Ucieka z konwoju i - ścigany - podejmuje walkę o życie.

Główną rolę gra Vincent Gallo, nagrodzony w Wenecji jako najlepszy aktor. W filmie pojawia się też Emmanuelle Seigner, żona Romana Polańskiego, w roli kobiety, która udziela schronienia zbiegowi.

************

"Chrzest"

"Chrzest" Marcina Wrony został uhonorowany Srebrnymi Lwami na tegorocznym festiwalu w Gdyni. Nagrodzono też dwóch odtwórców głównych ról męskich. To opowieść o Michale, niegdyś związanym z gangsterskim światkiem, który dowiaduje się o ciążącym na nim wyroku śmierci. Chce przygotować swojego kolegę z dawnych lat, Janka, by przejął jego rolę męża i ojca.

*************

Niedenthal na Saskiej Kępie

Chris Niedenthal, wybitny fotoreporter, autor wielu fotografii-ikon Stanu Wojennego i okresu transformacji w Polsce, z okazji urodzin odsłoni swoją mniej znaną, a bardziej poetycką stronę . Na wystawie w Galerii Sztuk Pięknych vV na Saskiej Kępie zobaczymy nieznane, powyciągane z archiwów zdjęcia Niedenthala. - Będą tu pejzaże, twarze, zdjęcia sytuacyjne, ale te zrobione "obok" innych tematów nad którymi pracowałem na co dzień - mówi fotograf - Fotografie te są w pewnym sensie "nieznane" też i dla mnie. Zrobione, schowane do szuflady i zapomniane.

 

Zapraszamy Was do współtworzenia naszego cyklu. Przysyłajcie do nas ciekawe zapowiedzi i recenzje wydarzeń. Będziemy je publikować co piątek. Na autorów najciekawszych tekstów czekają książki, filmy DVD i zaproszenia! Na teksty czekamy: kontakt_tokfm@agora.pl

DOSTĘP PREMIUM