Szef jury Konkursu Chopinowskiego uczył Awdiejewą

PRZEGLĄD PRASY. "Rzeczpospolita" pisze, że dwa miesiące przed Konkursem Chopinowskim szef jury profesor Andrzej Jasiński udzielał lekcji Juliannie Awdiejewiej - pianistce, która zdobyła Grand Prix. Jednak nie było to naruszenie regulaminu.

Zgodnie z regulaminem konkursu, członkowie jury nie mogli oceniać swoich studentów. Musieli złożyć oświadczenie, zawierające listę nazwisk tych konkursowiczów, których uczyli. Z oceny własnego studenta wycofał się np. członek jury Adam Harasiewicz - jest on nauczycielem występującego w konkursie Austriaka Ingolfa Wundera.

Regulamin precyzuje, że chodzi między innymi o osoby, które są lub były studentami jurora w czasie dłuższym niż rok. "Rzeczpospolita" zauważa, że pojęcie to nie obejmuje "relacji uczestnika z jurorem w ramach kursów mistrzowskich".

Lekcje "bez żadnej korupcji"

Na początku sierpnia profesor Jasiński, pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach prowadzący kursy pianistyczne w wielu ośrodkach muzycznych świata, miał sześciodniowy kurs muzyczny zorganizowany przez Wyższą Szkołę Muzyczną w Lubece. Podobne kursy są organizowane przez uczelnie muzyczne na całym świecie. Na zajęcia zapisała się Julianna Awdiejewa, późniejsza laureatka Grand Prix XVI Konkursu Chopinowskiego.

- Udzieliłem jej może dwóch, trzech lekcji po pół godziny. Odbywały się przy wszystkich, bez żadnej korupcji czy czegoś podobnego - powiedział "Rzeczpospolitej" Jasiński. Juror zaznaczył też, że w takich przypadkach "byłoby lepiej", gdyby także był obowiązek wyłączania się. Nie chciał jednak zdradzić ile zarobił na lekcjach udzielonych Awdiejewiej by "nie robić sensacji".

Krystaliczna uczciwość Jasińskiego

Prof. Roman Lasocki, prorektor ds. artystycznych Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie mówi, że w niektórych konkursach międzynarodowych wyłącza się członka jury, jeśli w ciągu roku udzielił powyżej dwóch lekcji mistrzowskich osobie która startuje w konkursie. Zapewnił też, że prof. Jasiński jest osobą "patologicznie uczciwą, o krystalicznych zasadach". Obaj profesorowie są przyjaciółmi.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

DOSTĘP PREMIUM