Festiwal Camerimage za dwa tygodnie zadebiutuje w Bydgoszczy

Jeden z najbardziej znanych na świecie architektów - Frank Gehry to jedna z największych gwiazd tegorocznego festiwalu Plus Camerimage. Za dwa tygodnie impreza zadebiutuje w Bydgoszczy. Po raz pierwszy odbędzie się konkurs filmów reklamowych, promujących akcje związane z funduszami europejskimi.

Do Bydgoszczy zjedzie prawie pół tysiąca twórców filmowych i przedstawicieli przemysłu filmowego z całego świata. Wśród gości pojawią się m.in. wybitny architekt Frank Gehry, Alan Parker, Volker Schlodorff, Carols Saura, Alan Starski.

- Mega przedsięwzięcie - tak o tegorocznym Festiwalu Plus Camerimage mówią władze Bydgoszczy, która po raz pierwszy organizuje imprezę. - Na razie wszystko przebiega zgodnie z planem - wyjaśnia organizator Marek Żydowicz. - W zasadzie program jest zamknięty, poza konkursem głównym, bo tu trwają jeszcze dyskusje na temat dwóch-trzech filmów. Lista gości jest jak zwykle listą otwartą do ostatniej chwili. Hotele są wypełnione, już są trudności z uzyskaniem miejsc - dodaje.

W trakcie trwającego tydzień festiwalu odbędzie się kilkanaście konkursów, w tym po raz pierwszy konkurs debiutów operatorskich i reżyserskich. Ale na tym lista nowości nie kończy się. - Będzie Konkurs Spotów Reklamowych, które były finansowane przez Unię Europejską. Czyli kilkadziesiąt spotów promujących różnego rodzaju akcje związane z funduszami europejskimi. Postanowiliśmy pokazać to, co się za pieniądze europejskie realizuje. Żeby promować inwestycje za pieniądze europejskie - wyjaśnia Marek Żydowicz.

Festiwal to również pokazy specjalne filmów fabularnych, dokumentalnych, kino europejskie, a także warsztaty montażowe, spotkania z twórcami, wystawa plakatu i przeglądy filmów twórców z rożnych stron świata.

Większość obrazów będzie można zobaczyć w Operze Nova i Multikinie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM