Camerimage rusza już za 10 dni. Bydgoszcz odwiedzi ponad tysiąc gości, w tym mnóstwo sław

Konkursy, przeglądy filmów, warsztaty i spotkania z twórcami - wszystko po raz 18., ale pierwszy w Bydgoszczy. Centrum festiwalowym będzie Opera Nova, ale festiwalowe projekcje odbędą się też w Multikinie. - Opera w Bydgoszczy jest w tej chwili najlepszym miejscem w Polsce na organizację tak dużej imprezy, choć nie idealnym - mówi dyrektor festiwalu Marek Żydowicz.

- Na potrzeby Camerimage powinien w Polsce powstać specjalny obiekt. Musi mieć salę widowiskową, która pomieści 2-3 tysiące osób, ale musi mieć też kilka mniejszych sal oraz ogromne foyer - dodaje Żydowicz.

Na festiwal przyjedzie do Bydgoszczy mnóstwo zaproszonych gości oraz ponad tysiąc studentów szkół filmowych z całego świata. Przyjadą też gwiazdy. W tym roku nagrodę za Całokształt Twórczości odbierze autor zdjęć do wielu filmów Rainera Wernera Fassbindera, stały współpracownik Martina Scorsese - Michael Ballhaus. Nagroda za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną powędruje do rąk Jerzego Skolimowskiego, którego realizowane po obu stronach Atlantyku filmy weszły już do kanonu światowej kinematografii. Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć - Reżyser odbiorą Matthew Libatique oraz Darren Aranofsky (m.in. "Requiem dla Snu"), których ostatnia wspólna produkcja "Czarny Łabędź" otworzy tegoroczny festiwal. Nagrody otrzymają również reżyser Joel Schumacher (twórca takich filmów jak "Upadek" czy "Batman Forever"), montażysta Chris Lebenzon (stale współpracuje z Timem Burtonem) oraz scenograf Stuart Craig (trzykrotny laureat Oscara, autor scenografii do filmów o Harrym Potterze). O nagrody w konkursach powalczą też inni twórcy.

W tym roku konkursów filmowych będzie aż osiem (m.in. Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby, Konkurs Etiud Studenckich o nagrodę Złotej Kijanki), zobaczyć będzie też można retrospektywy najważniejszych gości i laureatów nagród (m.in. Jerzego Skolimowskiego oraz Michaela Ballhausa). Festiwal Camerimage to także kilka sekcji filmów dokumentalnych, w tym nowy cykl: Filmy Dokumentalne o Sztuce. Tradycją festiwalu są też liczne pokazy specjalne. Tym razem w ramach przeglądu europejskiej kinematografii zaprezentowanych zostanie kilkanaście filmów austriackich.

- Camerimage w Bydgoszczy to ośmiodniowe święto nie tylko dla uczestników festiwalu, ale i dla mieszkańców miasta, w którym się odbywa- mówi Żydowicz. Nie zabraknie więc darmowych pokazów w Multikinie. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa plakatu Tomasza Opasińskiego.

Festiwal Plus Camerimage startuje w Bydgoszczy 27 listopada. Potrwa do 4 grudnia.

DOSTĘP PREMIUM