Indie ścigają pisarkę Arundhati Roy. Powód? Krytykowała politykę ws. Kaszmiru

Kontrowersyjna indyjska pisarka Arundhati Roy może znów stanąć przed sądem. W przeszłości Roy musiała odpowiadać na zarzuty obsceniczności w swojej powieści, teraz musi zmierzyć się z oskarżeniami o ?działalność wywrotową?.

Indyjski sąd oświadczył, że zarejestrowano pozew przeciw Arundhati Roy dotyczący jej wypowiedzi ws. Kaszmiru. Razem z nią oskarżony został radykalny kaszmirski separatysta Syed Ali Shah Geelani.

Roy od dawna ostro krytykuje politykę Indii wobec Kaszmiru. W październiku pisarka razem z Geelanim nawoływała do przyznania regionowi "azadi" czyli wolności. Indyjski rząd początkowo był przeciwny ściganiu pisarki, a minister spraw wewnętrznych przekonywał, że o postępowaniu nie może być mowy dopóki pisarka nie wzywa do stosowania przemocy. Teraz jednak może ona zostać oskarżona o "działalność wywrotową".

Na razie inne szczegóły dotyczące pozwu nie są znane.

Do kogo należy Kaszmir?

O Kaszmir Indie od kilkudziesięciu lat walczą z Pakistanem. Oba kraje dysponują bronią jądrową. Indie twierdzą, że ten muzułmański region jest "integralną częścią kraju". W samym Kaszmirze niezwykle silny jest ruch separatystyczny, a tylko od czerwca br. w starciach z siłami porządkowymi zginęło ponad 100 osób.

- To co powiedziałam (red. o Kaszmirze) wypływa z miłości i dumy - tłumaczyła później Roy - Powiedziałam to, co miliony ludzi tutaj mówią każdego dnia. Powiedziałam to, co wielu innych komentatorów powtarza od lat - dodała.

Pisarka, eseistka, aktywistka...

Roy dostała w 1997 r. prestiżową nagrodę Bookera za swoją debiutancką powieść "Bóg rzeczy małych". Książka rzuciła krytyków na kolana, a sama Roy została obwołana wschodzącą gwiazdą indyjskiej literatury. Powieść wywołała w Indiach skandal ze względu na odważne sceny seksualne. W stanie Kerala pisarka musiała odpowiadać na zarzuty o obsceniczność.

"Bóg rzeczy małych" pozostaje jej jedyną powieścią, bowiem po jej publikacji Roy skupiła się na pisaniu esejów i działalności lewicowej i alterglobalistycznej. Zasłynęła z ostrej i bezkompromisowej krytyki "neoimperialistycznej" polityki Stanów Zjednoczonych. Często też wzbudzała kontrowersje w rodzinnych Indiach - krytykowała program nuklearny kraju i gwałtowną industrializację.

DOSTĘP PREMIUM