Berlinale zaprasza więzionego irańskiego reżysera do jury

Organizatorzy Festiwalu Flmowego w Berlinie poinformowali dziś, że zaprosili irańskiego reżysera Jafara Panahiego do członkostwa w jury w lutym przyszłego roku. Panahi, więziony za ?działalność antypaństwową?, miał zasiadać w jury tegorocznego festiwalu, ale władze Iranu nie pozwoliły mu wówczas wyjeżdżać z kraju.

- Mamy nadzieję, że Jafar Panahi będzie mógł wziąć udział w festiwalu i wypełniać obowiązki członka międzynarodowego jury podczas 61. Berlinale - powiedział dziś w specjalnym oświadczeniu Dieter Kosslick, dyrektor festiwalu.

Berlinale będzie trwało od 10 do 20 lutego, przewodniczącą jury będzie aktorka Isabella Rosselini.

Więziony za nakręcenie "antypaństwowego filmu"

50-letni Panahi miał w lutym br. zasiadać w jury tegorocznej 60. edycji Berlinale, ale władze zabroniły mu wyjeżdżać z Iranu. W marcu został zatrzymany w swoim domu razem z 16 innymi osobami, w tym swoją żoną i córką. Większość z nich została stopniowo zwalniana, ale Panahi spędził w areszcie trzy miesiące. Nie postawiono mu zarzutów, ale w kwietniu irański minister kultury powiedział, że reżysera aresztowano za nakręcenie "antypaństwowego" filmu o protestach opozycji po wyborach prezydenckich w Iranie.

W Cannes zostawiono mu puste krzesło

W obronie Panahiego występowały największe sławy światowego kina, w tym Robert Redford, Steven Spielberg, Michael Moore i Oliver Stone. W maju, gdy reżyser cały czas przebywał w więzieniu, do jury zaprosili go organizatorzy festiwalu w Cannes. Panahi nie mógł jednak dojechać także na ten festiwal. Jury pod przewodnictwem Tima Burtona wezwało do uwolnienia go i zostawiło dla niego symboliczne puste krzesło.

CZYTAJ: Irański reżyser zwolniony z więzienia. Był torturowany, prowadził głodówkę >>>

Panahi wyszedł na wolność w maju, władze nie zwróciły mu jednak paszportu. Filmowiec nie mógł więc także polecieć na Festiwal Filmowy w Wenecji i zaprezentować tam swojego filmu "The Accordion".

"Gdy reżyser nie może kręcić filmów to tak jakby był w więzieniu"

We wrześniu Panahi udzielił wywiadu agencji AFP. - Nie nakręciłem filmu fabularnego od pięciu lat. Nie rozumiem dlaczego nie mogę podróżować - mówił wówczas - Kiedy reżyser nie może kręcić filmów to tak, jakby był uwięziony. Nawet jeśli jest uwolniony z małego więzienia, i tak znajduje się w większym - tłumaczył reżyser.

Panahi jest znany ze swoich odważnych i krytycznych społecznie filmów, takich jak "Krąg" (nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji w 2000 roku), "Crimson Gold" czy "Offside" (nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale w 2006 roku).

DOSTĘP PREMIUM