Polscy eksperci badają "Pomarańczarkę"

Specjaliści z Muzeum Narodowego w Warszawie rozpoczęli prace badawcze nad obrazem Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami", który został wycofany z aukcji w Buxtehude pod Hamburgiem.

Tymczasem obraz został zdeponowany w archiwum miejskim w Buxtehude.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Warszawie - Katarzyna Wakuła, autentyczność znajdującego się kiedyś w warszawskich zbiorach obrazu, obrazu mogą potwierdzić jedynie specjaliści tej instytucji. - Muzeum Narodowe w Warszawie opiera się wyłącznie na ekspertyzach własnych ekspertów - mówi Katarzyna Wakuła dodając, że badania autentyczności obrazu mogą potrwać kilka tygodni.

"Żydówka z pomarańczami" - jedno z najwybitniejszych arcydzieł Gierymskiego - została zrabowana przez hitlerowców właśnie ze zbiorów Muzeum Narodowego i nieoczekiwanie została pod koniec listopada wystawiona na sprzedaż w Niemczech, za cenę wywoławczą 4 tysięcy 400 euro. Od 1928 roku obraz znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, czego dowodem są - zachowane dotąd - poświadczenia zakupu. Został z Warszawy wywieziony przez Niemców prawdopodobnie we wrześniu 1944 roku.

DOSTĘP PREMIUM