Prace Banksy'ego i innych artystów street-artu idą pod młotek

Obraz z postaciami z kreskówki Disneya "Księga dżungli" namalowany przez znanego artystę Banksy'ego może na aukcji osiągnąć nawet 120 tys. dolarów. Pracę "Save or Delete Jungle Book" wraz z innymi ikonami artystów ze street-artowym rodowodem licytuje dziś wieczorem w Londynie dom aukcyjny Bonhams.

Obraz Banksy'ego miał początkowo być wykorzystany w kampanii na rzecz ochrony lasów organizacji Greenpeace; bajkowe postacie miały stać na tle wyrąbanego lasu. Wycofano się jednak z tego pomysłu z powodu spodziewanych roszczeń z tytułu praw autorskich, których mógłby domagać się Disney.

Specjaliści wyliczyli, że za obraz Banksy'ego miłośnik jego sztuki, lub po prostu kolekcjoner, będzie w stanie zapłacić między 90 a 120 tys. dolarów. Z kolei za inną pracę anonimowego artysty - czołg wjeżdżający na inny czołg - spodziewany jest wpływ między 50 a 60 tys. dolarów.

W Londynie pod młotek idą także inne prace artystów kojarzonych z działalnością w przestrzeni miejskiej. Na przykład dobrze znany z kampanii wyborczej w 2008 r. obraz Sheparda Fairey'a przedstawiający Baracka Obamę z podpisem "Change".

Banksy rozpoczął swoją podziemną działalność w Bristolu od pokrywania sprayem budynku rady miejskiej, autostrady M32 i nocnego klubu Thekla. Jego prace szybko stały się bardzo znane i pożądane. Miał już wystawy w takich miastach jak Nowy Jork czy Los Angeles, a nawet Betlejem.

Bywało, że w nocy ktoś kradł fragmenty miejskiej infrastruktury pokrytej kolorową farbą z logo artysty. Jego prace kupują chętnie gwiazdy Hollywood jak Brad Pitt czy znani muzycy - pracę Banksy'ego kupił m.in. Robbie Williams.

TOK FM PREMIUM