World Press Photo 2011: nagrody dla dwóch Polaków [ZDJĘCIA]

Dwóch polskich fotografów zdobyło nagrody w najnowszej edycji konkursu World Press Photo. Drugie miejsce w kategorii "Sport" przypadło wielokrotnemu laureatowi konkursu, Tomaszowi Gudzowatemu. Z kolei trzecią nagrodę w kategorii "Ludzie w Wydarzeniach" zdobył fotoreporter Newsweeka Polska i Napo Images, Filip Ćwik.

Tomasz Gudzowaty już po raz ósmy został laureatem konkursu World Press Photo. Polski fotograf znalazł się na drugim miejscu w kategorii "Sport". Jury konkursu nagrodziło jego fotoreportaż z odbywających się w Meksyku amatorskich wyścigów samochodowych [ZOBACZ ZDJĘCIA] . Seria czarno-białych zdjęć przedstawia klasyczne samochody sportowe, miejskie i pustynne trasy oraz samych kierowców - mężczyzn w różnym wieku.

Wcześniej Gudzowaty zdobywał laury World Press Photo w latach 1999, 2000, dwukrotnie w 2003, 2006, 2008 i 2009 r. Jest synem biznesmena Aleksandra Gudzowatego. Reprezentują go agencje Your Photography i Focus Fotoagentur.

Nagroda za fotoreportaż z żałoby po Smoleńsku

Z kolei trzecią nagrodę w kategorii "Ludzie w Wydarzeniach" zdobył Filip Ćwik, fotoreporter tygodnika "Newsweek Polska" i agencji "Napo Images", wcześniej związany z "Gazetą Wyborczą". Dla Newsweeka Ćwik wykonał nagrodzony fotoreportaż z żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej [ZOBACZ ZDJĘCIA] . Czarno-białe zdjęcia pokazują twarze pogrążonych w żałobie i smutku Polaków, którzy spontanicznie wychodzili na ulice oddać hołd ofiarom tragedii prezydenckiego samolotu.

Główną nagrodę World Press Photo zdobyła fotografia Jodi Bieber dla tygodnika "Time". Zdjęcie przedstawia Afgankę z nosem obciętym przez męża.

World Press Photo to najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs fotografii prasowej. Po ogłoszeniu wyników, co roku ekspozycja zdjęć laureatów konkursu objeżdża w formie wystawy 40 państw. Triumfy w konkursie odniosło do tej pory siedmiu Polaków: Tomasz Gudzowaty, Filip Ćwik, Kacper Kowalski, Rafał Milach, Witold Krassowski, Maciej Skawiński oraz obecny szef polskiego MSZ, niegdyś znany dziennikarz, Radosław Sikorski.

Najlepsze zdjęcia roku World Press Photo [ZOBACZ] >>

TOK FM PREMIUM